I USB I-2/415-9/2005 - Rozliczenie dochodów z najmu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 kwietnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB I-2/415-9/2005 Rozliczenie dochodów z najmu

Pytanie podatnika

Podatnik jest współwłaścicielem kamienicy, która jest przedmiotem najmu. Najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Forma rozliczania dochodów - zasady ogólne. Przez cały czas trwania najmu przychody i wydatki związane z najmem rozliczane były metodą kasową. W złożonym wniosku podatnik dopuszcza możliwość rozliczania nieruchomości zarówno metodą kasową jak i memoriałową.

Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),

art. 10 ust. 1, art. 22 ust. 4, ust. 5 i ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

uznaje za nieprawidłowe

stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2005 r. w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu najmu wydatków dotyczących roku 2004, a poniesionych w styczniu 2005 r.

Uzasadnienie

W dniu 8 lutego 2005 r. złożony został przez Pana w tutejszym organie podatkowym wniosek uzupełniony w dniu 23 lutego 2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczącego możliwości zaliczenia w ciężar kosztów najmu wydatków poniesionych w miesiącu styczniu 2005 r., a dotyczących usług dostarczonych w miesiącu grudniu 2004 r. (dostawa energii elektrycznej, ciepła, wywozu śmieci, sprzątania...).Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego:

Od dnia 1 marca 2002 r. został Pan współwłaścicielem kamienicy, która jest przedmiotem najmu. Najem nie jest prowadzony w ramach działalności gospodarczej, wynajmujący nie prowadzą podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Dochody uzyskane z najmu rozliczane były na zasadach ogólnych. Ze złożonego wniosku wynika, że przez cały czas trwania najmu zarówno przychody jak i wydatki związane z najmem rozliczane były metodą kasową.

W złożonym wniosku stoi Pan na stanowisku, że dopuszczalne jest rozliczanie nieruchomości zarówno metodą kasową jak i memoriałową. Przyjęcie powyższego jest błędne z następujących względów: W ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w art. 10 ust. 1 zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Wśród nich w pkt 6 został wymieniony najem, podnajem, dzierżawa, podzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, podzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

Przychodem w myśl art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Oznacza to, że określenie przychodu z najmu zaliczanego do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a więc najmu nie stanowiącego pozarolniczej działalności gospodarczej, należy dokonywać w oparciu o postanowienia ww. art. 11 ustawy.

Pojęcie koszty uzyskania przychodów określa zaś art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym, który wprowadza generalną zasadę uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodów.

Uznaje się za nie wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ust. 1 tej ustawy. Podatnicy, dla których najem nie stanowi działalności gospodarczej, nie mają obowiązku prowadzić podatkowej księgi przychodów i rozchodów ani ksiąg rachunkowych. Obowiązek ten stosownie do art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym ciąży wyłącznie na osobach fizycznych, spółkach cywilnych osób fizycznych, spółkach jawnych osób fizycznych oraz spółkach partnerskich wykonujących działalność gospodarczą. A zatem obowiązek ten nie dotyczy osób osiągających przychody z najmu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy. Osoby te winny jednak gromadzić zarówno dokumenty wskazujące na wysokość uzyskanych przychodów, jak i faktury, rachunki i inne dowody potwierdzające fakt poniesienia konkretnych wydatków w celu osiągnięcia przychodów z najmu.

Kwestię momentu zaliczania w ciężar kosztów uzyskania przychodów określonych wydatków reguluje natomiast przepis art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącalne tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Powołane przepisy ust. 5 i 6 odnoszą się do podatników mających obowiązek prowadzenia ksiąg handlowych lub podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów, a zatem wykonujących działalność gospodarczą.

Reasumując, metoda memoriałowa ma zastosowanie wyłącznie do osób prowadzących działalność gospodarczą, a zatem osiągających przychody ze źródła odrębnego od najmu wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy. Zastosowanie jej zatem w przypadku osiągania przychodów z najmu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy nie jest możliwe.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany lub uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl