I USB I-2/415-38/07 - Opłata za czesne w szkole wyższej jako koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi I USB I-2/415-38/07 Opłata za czesne w szkole wyższej jako koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty, działając na podstawie:

*

art. 14 § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

*

art. 22 ust. 1, art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej opłaty za studia zaoczne na Politechnice Ł... .

W dniu 27 czerwca 2007 r. został złożony w tutejszym Urzędzie wniosek Pana w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Potrzeba wyjaśnienia sposobu stosowania tych przepisów powstała na tle następującego stanu faktycznego:

Prowadzi Pan działalność gospodarczą której zakres obejmuje m.in.;

*

doradztwo w zakresie sprzętu komputerowego

*

działalność w zakresie oprogramowania, pozostała

*

konserwacja i naprawa maszyn biurowych, księgujących i sprzętu komputerowego

*

działalność związana z informatyką, pozostała

Aby móc profesjonalnie świadczyć swe usługi oraz przystępować do przetargów krajowych i zagranicznych zdecydował się Pan na podjęcie studiów na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

Stoi Pan na stanowisku, że opłata za czesne w szkole wyższej powinna być uznana za koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego należy oprzeć się na przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Powyższa zasada zezwala na uznanie za koszt uzyskania przychodów wszelkich poniesionych kosztów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23, pod warunkiem, iż podatnik wykaże, że między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu zachodzi związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na powstanie, zachowanie albo zabezpieczenie źródła przychodu.

Wydatki na odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe nie są ujęte w zamkniętym katalogu wydatków, których nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, zawartym w art. 23 powołanej wyżej ustawy.

Dokonując zatem oceny, czy wydatki na opłacenie studiów stanowią koszty uzyskania przychodów należy mieć na uwadze związek tych wydatków z przychodami z działalności gospodarczej; o którym mowa w cytowanym wyżej art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym. Jak zaznaczył Pan w swym wniosku studia mają bezpośrednie przełożenie na wyniki finansowe Pana firmy oraz na możliwość przystępowania do przetargów krajowych i zagranicznych - pozyskiwania kontrahentów.

Reasumując powyższe należy uznać, iż wydatek na dokształcenie i podnoszenie kwalifikacji poniesiony na opłatę studiów na Politechnice Łódzkiej jest związany z rodzajem wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej i w świetle przepisu art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym może stanowić koszt uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl