I USB I-2/415-23/05 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym najmu lokalu mieszkalnego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB I-2/415-23/05 Opodatkowanie podatkiem dochodowym najmu lokalu mieszkalnego

Pytanie podatnika

Jakie ewentualnie będą zobowiązania podatkowe w przypadku wynajęcia mieszkania?

Odpowiedź

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie:

- art. 14a § 1 i § 4 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.)

- art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

- art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.). uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią we wniosku z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie ewentualnych zobowiązań podatkowych w przypadku wynajęcia mieszkania.

W dniu 25 maja 2005 r. został złożony przez Panią w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczący ewentualnych zobowiązań podatkowych w przypadku najmu lokalu mieszkalnego.

W złożonym wniosku stoi Pani na stanowisku, iż fakt wynajmu mieszkania nie wymagałby zgłaszania do Urzędu Skarbowego, a niewielki dochód uzyskany z najmu nie podlegałby obowiązkowi podatkowemu. Przyjęcie powyższego jest błędne z następujących względów:

W stanie prawnym obowiązującym w 2005 r. istnieją dwa akty prawne regulujące zasady opodatkowania przychodów z najmu podatkiem dochodowym tj.:

- ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.),

- ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.).

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych regulującej opodatkowanie na ogólnych zasadach - w art. 10 ust. 1 zostały wyszczególnione rodzaje źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Wśród nich w pkt 6 został wymieniony najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - w art. 1 pkt 2 został wymieniony jako źródło przychodu podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Powyższe uregulowania oznaczają prawo do rozliczenia przychodów z najmu na zasadach ogólnych lub ryczałcie zarówno osobom fizycznym nie prowadzącym działalność gospodarczą jak i przedsiębiorcom, pod warunkiem, że przedmiot najmu nie ma związku z prowadzeniem firmy.

Wybór formy opodatkowania podatkiem dochodowym (zasady ogólne, ryczałt) uzyskiwanych przychodów z najmu należy do podatnika. W sytuacji gdy najem podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych, podatek dochodowy uiszcza się według skali podatkowej ustalonej w tabeli w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochodem jest nadwyżka przychodów nad kosztami ich uzyskania w roku podatkowym (art. 9 ust. 2 ustawy).

Podatnik, który zdecyduje się opłacać podatek od przychodów z najmu na zasadach ogólnych, nie musi zawiadamiać o tym naczelnika właściwego urzędu skarbowego.

W sytuacji gdy najem podlega opodatkowaniu w formie zryczałtowanej, podatek dochodowy uiszcza się od przychodów według stawek określonych w art. 12 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. Podatnik, który zdecyduje się płacić podatek od przychodów z najmu w formie ryczałtu musi o tym poinformować w odpowiednim terminie naczelnika urzędu skarbowego, właściwego według miejsca zamieszkania. Taki obowiązek nakłada art. 9 ust. 4 cyt. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik składa nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu - art. 9. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego przez Panią zdarzenia.

Pouczenie: Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) przedstawiona interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawców. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub zastosowali się do interpretacji organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4 jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1 jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl