I USB -2/415-5316/2004 - Wypłacenie wspólnikom spółki jawnej zwrotu udziałów poprzez wypłatę określonej kwoty pieniężnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 grudnia 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I USB -2/415-5316/2004 Wypłacenie wspólnikom spółki jawnej zwrotu udziałów poprzez wypłatę określonej kwoty pieniężnej

Pytanie podatnika

Z czteroosobowej spółki jawnej występuje dwóch wspólników. Spółka dalej będzie kontynuować działalność gospodarczą. Występującym wspólnikom wypłacony zostanie zwrot udziałów poprzez wypłatę określonej kwoty pieniężnej. Czy kwota ta może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej?

W związku ze złożonym przez Państwa w dniu 08.11.2004 r. zapytaniem dotyczącym zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej wypłaconych występującym wspólnikom udziałów, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Bałuty działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia:

Z przedstawionego w piśmie opisu stanu faktycznego wynika, że z dniem 31.12.2004 r. z czteroosobowej spółki jawnej występuje dwóch wspólników. Spółka zachowuje swój byt prawny, bowiem wspólnicy wyrażają wolę kontynuowania jej działalności poprzez nierozwiązywanie umowy spółki.

Zgodnie z zasadami rządzącymi prawem spółek handlowych spółka jawna zobowiązana jest do zwrotu wspólnikom występującym wniesionych przez nich udziałów. Zwrot udziałów nastąpi poprzez wypłatę wspólnikom występującym określonej kwoty pieniężnej. Wysokość zwracanych udziałów będzie miała w rzeczywistości wyższą wartość w stosunku do ich wartości nominalnych wniesionych przez każdego wspólnika z chwilą zawierania umowy spółki jawnej.

Kwoty wypłacone przez spółkę jawną z tytułu zwrotu udziałów występującym wspólnikom w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy wartością wypłaconą a nominalną z punktu widzenia ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów przez wspólników spółki jawnej.

Za takim stanowiskiem przemawia treść samej definicji kosztów zawartej w art. 22 ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którą kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów.

Zwrot udziałów występującym wspólnikom ze spółki jawnej nie wiąże się w chwili dokonywania zwrotu i nie będzie w przyszłości wiązał się z uzyskaniem przychodów.

Ponadto, zwrot równowartości udziałów stanowiącej różnicę pomiędzy wniesionymi a zwróconymi, nie determinuje uzyskania przez podatnika przychodu w przyszłości.

Poniesione przez spółkę i wspólników koszty tytułem zwrotu udziałów będą miały inny cel niż wskazany w w/w definicji.

Celem zwrotu będzie bowiem realizacja zobowiązania wynikającego z obowiązującego prawa mającego źródło w ustawie kodeks spółek handlowych oraz istoty samej spółki jawnej. Nie będą miały żadnego związku z czynnościami mającymi na celu uzyskania przychodu. Dalsze istnienie bytu prawnego spółki jest bowiem niezależną decyzją pozostających w spółce wspólników podlegającym opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Reasumując powyższe, poniesione wydatki w postaci zwrotu udziałów stanowiących różnicę pomiędzy ich wartością wypłaconą a nominalną występującym ze spółki wspólnikom nie mogą zostać uznane za koszty uzyskania przychodów wspólników, pozostałych w spółce jawnej. Przedmiotowe wydatki nie mieszczą się bowiem w zakresie samej ustawowej definicji kosztów i są ponoszone w innym celu niż uzyskanie przychodu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl