I.US.PP-2/443/60/2004 - Opodatkowanie usług teatralnych

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 3 września 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie I.US.PP-2/443/60/2004 Opodatkowanie usług teatralnych

Pytanie podatnika

Jaka jest wysokość podatku VAT na usługi kulturalne świadczone w kraju, poza krajem, w tym także w krajach trzecich?

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Szczecinie na pisemne zapytanie udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stwierdza co następuje:

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny, z którego wynika, że w kraju i poza krajem świadczy usługi w zakresie kultury. W kontaktach z podmiotami posiadającymi siedzibę poza krajem na terenie wspólnoty lub poza nią będą miały miejsce następujące sytuacje:

1. Partner z kraju wspólnoty lub z kraju trzeciego zamawia usługę w postaci częściowego lub całkowitego wyprodukowania przedstawienia, koncertu (produkcja dekoracji, kostiumów, przeprowadzenie prób aż do próby generalnej włącznie). Spektakle będą grane na terytorium państwa członkowskiego poza krajem.

2. Teatr posiada własne przedstawienia repertuarowe. Partner spoza kraju zamawia usługę w postaci wykonywania przedstawień przez krajowy zespół artystyczny na terenie państwa członkowskiego poza krajem lub na terenie kraju trzeciego.

3. Partner z terenu wspólnoty poza krajem lub na terenie kraju trzeciego zamawia w teatrze usługę artystyczną polegającą na zorganizowaniu imprezy artystycznej, na którą nie są sprzedawane bilety wstępu np. plenerowej na terenie kraju.

4. Partner z terenu wspólnoty poza krajem lub z kraju trzeciego zamawia usługę artystyczną - zakupuje bilety wstępu na spektakl grany na terenie kraju.

Na tle takich okoliczności faktycznych podatnik formułuje następujące stanowisko:

Ad. 1 Samo wyprodukowanie przedstawienia będzie usługą świadczoną na terenie kraju, a więc zwolnioną z VAT (załącznik Nr 4 poz. 11). Natomiast eksploatacja przedstawienia będzie miała miejsce poza krajem na terytorium wspólnoty lub kraju trzeciego, a więc nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Obrót dotyczący tej transakcji, jako nie opodatkowany podatkiem od towarów i usług zostanie udokumentowany innym dokumentem niż faktura VAT (np. rachunkiem).

Ad. 2 Usługa ta, świadczona poza krajem na terenie wspólnoty lub kraju trzeciego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Obrót dotyczący tej transakcji jako nie opodatkowany podatkiem od towarów i usług zostanie udokumentowany innym dokumentem niż faktura VAT (np. rachunkiem).

Ad 3 Usługa ta, świadczona na terenie kraju, zgodnie z załącznikiem nr 4 poz. 11 jest zwolniona z podatku VAT.

Ad 4 Usługa ta, świadczona w kraju, zgodnie z załącznikiem Nr 3 poz. 156 jest opodatkowana stawką 7%.

Tut. organ stwierdza, że przedstawione stanowiska dotyczące ww. zagadnień należy uznać za prawidłowe, z wyjątkiem sposobu dokumentowania transakcji.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:

- art. 27 ust. 2 pkt 3a, art. 28 ust. 6, art. 106 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535),

- § 12 i § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3a ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia usług w dziedzinie kultury, sztuki, nauki, edukacji lub rozrywki - miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielanie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania zwolnione są od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Natomiast usługi rozrywkowe pozostałe - wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy, m.in. w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego opodatkowane są stawką obniżoną - 7 %, zgodnie z przepisem art. 41 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Przepis art. 106 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, iż "Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawiać fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16". Zgodnie z ust. 2 wymienionego artykułu "Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów lub świadczenia usług, dokonywanych przez podatników zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni lub zwolnieni, jeżeli miejscem opodatkowania tych czynności jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego i dla tych czynności podatnicy ci nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze". Natomiast ust. 4 art. 106 ustawy o podatku od towarów i usług stwierdza, że "Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawienia faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury".

Zasady wystawiania faktur określa w szczególności rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia (Dz. U. Nr 97, poz. 971). Przepis § 12 ww. rozporządzenia stanowi, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

1) Imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

2) Numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11,

3) Dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym,

4) Nazwę towaru lub usługi,

5) Jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,

6) Cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),

7) Wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

8) Stawki podatku,

9) Sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,

10) Kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,

11) Wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu,

12) Kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Przepis § 30 ust. 1 i 2 wymienionego rozporządzenia mówi natomiast, że przepisy § 12 i § 14 - 26 oraz § 29 stosuje się odpowiednio do faktur stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju lub terytorium państwa trzeciego, jeżeli dla tych czynności podatnicy wystawiający fakturę nie są zidentyfikowani dla podatku od wartości dodanej lub - w przypadku terytorium państwa trzeciego - podatku o podobnym charakterze. Faktury takie powinny zawierać dane określone w § 12, z wyjątkiem stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem. Zatem Wnoszący zapytanie zobowiązany jest do wystawiania faktur, z zastrzeżeniem art. 106 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl