I US.PB-2/415/4/06 - Cesja praw do przedmiotu leasingu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lutego 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Szczecinie I US.PB-2/415/4/06 Cesja praw do przedmiotu leasingu.

"(...) Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w spółce jawnej. Wspólnicy spółki zawarli umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest ciągnik siodłowy. Umowa została zawarta na okres 4 lat, stanowiący ponad 40% normatywnego okresu amortyzacji przedmiotu leasingu, który dla ciągnika siodłowego wynosi 7 lat. Suma ustalonych opłat pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada wartości początkowej środka trwałego.

Korzystającemu z umowy leasingu nie przysługuje uprawnienie do rozwiązania tej umowy w czasie jej trwania. Wspólnicy spółki zamierzają dokonać cesji praw do przedmiotu leasingu, za zgodą leasingodawcy, na osobę trzecią.

Na tle opisanego stanu faktycznego, wnioskodawca formułuje stanowisko, iż dochód osiągnięty z tytułu przeniesienia opłaty wstępnej umowy leasingu na nowego leasingobiorcę w związku z cesją praw do przedmiotu leasingu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (...)

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie określają skutków podatkowych wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu bądź też cesji umowy, regulują jedynie skutki podatkowe rozporządzania przedmiotem leasingu w trakcie trwania umowy oraz po upływie podstawowego okresu umowy.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 23a pkt 1 tej ustawy, przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Jak wynika z treści art. 23b ust. 1 cytowanej powyżej ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, stanowią przychód finansującego i odpowiednio koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2, jeżeli umowa ta spełnia następujące warunki:

* została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości oraz

* suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

W przedstawionym stanie faktycznym umowa dotyczy środka trwałego ciągnika siodłowego, została zawarta na czas określony obejmujący okres 4 lat, tj. ponad 40% normatywnego okresu amortyzacji, a suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada wartości początkowej środka trwałego.

Wobec powyższego umowa spełnia przesłanki wymienione w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a całość ponoszonych przez podatnika wydatków związanych z leasingowanym ciągnikiem siodłowym, jako poniesionych w celu uzyskania przychodów, a niewymienionych w art. 23 ustawy, stanowiła koszty uzyskania przychodów. Tego faktu nie zmieni zaistniałe później zdarzenie przedwczesnego rozwiązania umowy i przeniesienie praw z niej wynikających za zgodą finansującego na nowego leasingobiorcę.

Przychód uzyskany przez wspólników spółki w związku z przeniesieniem opłaty wstępnej umowy leasingu na nowego użytkownika, stanowi przychód z działalności gospodarczej, z której dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (...)".

Opublikowano: S.Podat. 2006/11/55