I US-II/443/86/2004 - Szkolenia w ramach działalności marketingowej, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie I US-II/443/86/2004 Szkolenia w ramach działalności marketingowej, opodatkowanej podatkiem od towarów i usług

Pytanie podatnika

Czy świadczoną przez jednostkę usługę pod nazwą "Szkolenie wyjazdowe - obsługa klienta" należy traktować jako usługę doradztwa i opodatkować stawką 22-procentową?

W odpowiedzi na pytania jednostki zawarte w piśmie z dnia 7 czerwca 2004 r. (bez znaku): czy świadczoną przez jednostkę usługę pod nazwą "Szkolenie wyjazdowe - obsługa klienta" należy traktować jako usługę doradztwa i opodatkować stawką 22-procentową, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 cyt. ustawy o podatku VAT. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 %. Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Pod pozycją nr 7 ww. załącznika zostały wymienione jako zwolnione usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU 80.

W omawianym przypadku jednostka organizuje dla swoich klientów usługę pod nazwa "Szkolenie wyjazdowe- obsługa klienta", które ma na celu zwiększenie sprzedaży produktów jednostki i jest traktowane jako element strategii marketingowej podatnika. Zdaniem tut. organu nie każda forma szkolenia może być uznana za usługę edukacyjną podlegającą zwolnieniu w podatku VAT. W sytuacji bowiem, gdy szkolenia realizowane są przez podmiot gospodarczy dla jego potencjalnych klientów w celu zwiększenia wielkości sprzedaży jego produktów, szkolenia takie są elementem strategii marketingowej prowadzącej je firmy. Realizowane przez jednostkę szkolenia mają ewidentnie charakter promocyjny, a jednocześnie doradczy w zakresie zwiększenia wiedzy potencjalnych klientów o oferowanych przez jednostkę produktach, w celu zwiększenia na nie popytu. Takie stanowisko zajął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 9 maja 2002 r., sygn. akt I SA/Wr 2827/99, niepubl., który w uzasadnieniu wyroku podał że, doradztwo prowadzone w ramach strategii marketingowej podmiotu gospodarczego stanowi usługi doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania (KWiU 74.14), które opodatkowane są stawką podatku 22 %.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż świadczona przez jednostkę na rzecz swoich kontrahentów usługa szkoleniowa, którą należy traktować jako usługę doradztwa w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania stanowi świadczenie usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług i podlega opodatkowaniu według stawki podstawowej, tj. 22-procentowej - art. 41 cyt. ustawy o podatku VAT.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego podziela stanowisko jednostki zawarte w zapytaniu.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o obowiązujący stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl