I US-II/443/54/04 - Wniesienie przedsiębiorstwa aportem a obowiązek korekty podatku naliczonego

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 czerwca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie I US-II/443/54/04 Wniesienie przedsiębiorstwa aportem a obowiązek korekty podatku naliczonego

Pytanie podatnika

Czy wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej, w skład którego wchodzą towary handlowe, od których podatek naliczony został odliczony, a towary te w momencie wnoszenia aportem przedsiębiorstwa figurują na stanie, pociąga za sobą obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego przy zakupie towarów handlowych?

Pismem z dnia 5 maja 2004 r. (bez znaku) podatnik zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem: czy wniesienie aportem całego przedsiębiorstwa osoby fizycznej do spółki cywilnej, w skład którego wchodzą towary handlowe, od których podatek naliczony został odliczony, a towary te w momencie wnoszenia aportem przedsiębiorstwa figurują na stanie, pociąga za sobą obowiązek korekty odliczonego wcześniej podatku naliczonego przy zakupie towarów handlowych.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie na złożone zapytanie informuje, że zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Przedsiębiorstwem, w myśl art. 551 kodeksu cywilnego, jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej i swoim zakresem obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład. Tak rozumiane przedsiębiorstwo nie jest towarem w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT.

Ustawodawca nie zdefiniował, co należy rozumieć pod pojęciem "transakcji zbycia". W ocenie tut. organu podatkowego, pojęcie to należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu "dostawy towarów" w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. iż zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Uwzględniając powyższą czynność, to jest zbycie w formie aportu przedsiębiorstwa, w związku z ww. przepisami ustawy, należy stwierdzić, iż czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto, w świetle art. 91 ust. 9 ustawy, przy zbyciu przedsiębiorstwa korekty podatku naliczonego (dotyczy podatku naliczonego od zakupów związanych z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, jeżeli podatnik nie jest w stanie wyodrębnić całości lub części kwot podatku, które posłużyłyby tylko czynności opodatkowanej), o których mowa w ust. 1-8 tego przepisu są dokonywane przez nabywcę przedsiębiorstwa. Tym samym zbycie przedsiębiorstwa nie skutkuje w sferze wcześniejszych odliczeń podatku dokonanych przez podatnika - zbywcę, co jest zgodne z zasadą neutralności podatku od towarów i usług.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl