I US II/443/121/05 - Usługi budowlane - moment powstania obowiązku podatkowego.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 lutego 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie I US II/443/121/05 Usługi budowlane - moment powstania obowiązku podatkowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 19 ust. 1, 4, 13, 14 i 15 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 29.09.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.11.2005 r.), w sprawie wydania pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego - postanawia uznać stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku za nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 29.09.2005 r. Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż firma "E." s.c. świadcząca usługi budowlane fakturuje je i ujmuje do rozliczenia podatku od towarów i usług w miesiącu ich wykonania bez względu na fakt otrzymania w miesiącu wykonania usługi całości lub części zapłaty. Przedmiotem zapytania Podatnika jest: "czy usługi budowlane mogą zostać ujmowane do rozliczenia podatku od towarów i usług wcześniej niż 30 dnia od wykonania usługi, mimo iż nie otrzymano całości lub części zapłaty?".

Po rozpatrzeniu przedmiotowej sprawy tut. organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Obowiązek podatkowy jest zdefiniowany w art. 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa, w myśl którego obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach. W związku z powyższym powstanie obowiązku podatkowego jest niezależne od woli podatnika, ale od warunków, jakie ustawodawca ustala dla powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), określającym moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT powstaje on z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Przy czym jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy o VAT). Od powyższej zasady ustawodawca określił jednak liczne wyjątki, do których właśnie należą usługi budowlane lub budowlano-montażowe. W przypadku wykonywania usług budowlanych lub budowlano-montażowych obowiązek podatkowy w zakresie podatku VAT powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty za wykonaną usługę. Jeżeli jednak usługa została wykonana, a zapłata nie nastąpiła, obowiązek podatkowy powstaje nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usługi - art. 19 ust. 13 pkt 2 lit. d) ustawy.

W sytuacji przedstawionej przez Podatnika, tj. po wykonaniu usługi nie otrzymał zapłaty w ciągu 30 dni, to w świetle powołanych przepisów trzydziestego dnia od dnia wykonania usługi powstanie obowiązek podatkowy. Podatnik jest zobowiązany do rozliczenia podatku zgodnie z obowiązującymi przepisami, tj. poprzez jego wykazanie w rozliczeniu za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy - nie wcześniej.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak w sentencji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl