I US I/415-42/07 - Możliwość opodatkowania dochodów z tytułu zysków z udziału w spółce podatkiem liniowym, jeśli spółka świadczy usługi zarządzania przedsiębiorstwem spółki komandytowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie I US I/415-42/07 Możliwość opodatkowania dochodów z tytułu zysków z udziału w spółce podatkiem liniowym, jeśli spółka świadczy usługi zarządzania przedsiębiorstwem spółki komandytowej.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku przesłanego za pośrednictwem poczty w dniu 29 czerwca 2007 r. (data wpływu do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - 4 lipca 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 26 lipca 2007 r. (data wpływu 31 lipca 2007 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów z tytułu zysków z udziału w spółce 19% podatkiem liniowym, jeśli Spółka świadczy usługi zarządzania przedsiębiorstwem spółki komandytowej, działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.); art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590), art. 22 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) w związku z art. 5a pkt 6, art. 8 ust. 1, ust. 1a, ust. 2, art. 9a ust. 2, ust. 3 pkt 1 i 2, art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Pismem przesłanym za pośrednictwem poczty w dniu 29 czerwca 2007 r. (data wpływu do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - 4 lipca 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 lipca 2007 r. (data wpływu 31 lipca 2007 r.) Pan T. zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą o udzielenie informacji dotyczącej możliwości opodatkowania dochodów z tytułu zysków z udziału w spółce 19 % podatkiem liniowym, jeśli Spółka świadczy usługi zarządzania przedsiębiorstwem spółki komandytowej.

Zdaniem Podatnika w związku z zawarciem umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem spółki komandytowej, ma on prawo do wyboru opodatkowania osiąganych dochodów z tytułu udziału w spółce 19 % podatkiem liniowym, o którym mowa w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

Podatnik oświadczył, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pan T. jest wspólnikiem spółki jawnej rozpoczynającej działalność gospodarczą w zakresie zarządzania i kierowania w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej. Zgodnie z postanowieniami umowy spółki osobą upoważnioną do samodzielnego reprezentowania spółki i wyłącznego prowadzenia jej spraw jest wspólniczka. Pan T., jako drugi ze wspólników, może reprezentować Spółkę tylko łącznie ze wspólniczką. Spółka nie wypłaca wspólnikom wynagrodzenia za pracę. Wspólnicy mają prawo do udziału w zyskach Spółki, przy czym w wspólniczce przysługuje 99% udziałów, a Panu T. 1% udziałów.

Spółka zawarła 15 czerwca 2007 r. umowę o świadczenie usług zarządzania przedsiębiorstwem - spółką komandytową. Zgodnie z zawartą umową Spółki wspólniczka, jako osoba reprezentująca Spółkę będzie wykonywać w imieniu Spółki czynności zarządzania spółką komandytową, jako pełnomocnik spółki komandytowej. Pan T. nie świadczył i nie świadczy powyższych czynności na rzecz spółki komandytowej w ramach stosunku pracy.

Według art. 22 kodeksu spółek handlowych, spółką jawną jest spółka osobowa, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową. Każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką, z uwzględnieniem art. 31.

Źródłem przychodów wspólników spółek osobowych - jest w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozarolnicza działalność gospodarcza. Zgodnie z definicją zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W związku z powyższym należy uznać, iż osoby fizyczne będące wspólnikami spółki komandytowej, osiągające przychody z usług w zakresie zarządzania nie osiągają przychodów z działalności wykonywanej osobiście, o których mowa w art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 8 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale zysku oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. Zasady te stosuje się odpowiednio do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów, wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodów, strat (art. 8 ust. 2)

Z kolei ust. 1a art. 8 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Stosownie do postanowień art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia r. podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie r. podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z kolei przepisy art. 9a ust. 3 pkt 1 i 2 wyżej cytowanej ustawy stanowią, że jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w r. poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w r. podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w r. podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku r., obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W świetle wskazanych wyżej przepisów, przychody uzyskiwane przez osoby fizyczne - wspólników spółki jawnej z tytułu świadczenia usług w zakresie zarządzania, dla innych podmiotów gospodarczych, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Przychód każdego ze wspólników z tego źródła, zostaje określony proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku. Zasadę tę stosuje się odpowiednio do rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat. Dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej, w tym również z udziału w spółce jawnej, podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej, chyba, że podatnik złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie: do dnia 20 stycznia r. podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia działalności gospodarczej w trakcie r. podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, najpóźniej w dniu uzyskania pierwszego przychodu, pisemnego oświadczenia o wyborze formy opodatkowania tych dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy.

W przypadku gdy podatnik, który wybrał sposób opodatkowania według stawki liniowej 19% (art. 30c), uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w ramach spółki nie mającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, równym czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w r. poprzedzającycm rok podatkowy lub wykonuje w r. podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci prawo w r. podatkowym do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy.

Reasumując nie ma przeszkód, aby po spełnieniu wyżej opisanych warunków, dochód uzyskany z tytułu udziału w spółce jawnej, Podatnik opodatkował podatkiem dochodowym według stawki liniowej 19% (art. 30c). W związku z powyższym, stanowisko Podatnika zawarte w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl