I US I/415-40/07 - Czy przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej z przeznaczeniem na prowadzoną działalność gospodarczą, ale nie amortyzowaną i faktycznie nie wykorzystywaną w prowadzonej działalności gospodarczej będzie korzystał ze zwolnienia od podatku?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 września 2007 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie I US I/415-40/07 Czy przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej z przeznaczeniem na prowadzoną działalność gospodarczą, ale nie amortyzowaną i faktycznie nie wykorzystywaną w prowadzonej działalności gospodarczej będzie korzystał ze zwolnienia od podatku?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku przesłanego za pośrednictwem poczty w dniu 28 czerwca 2007 r. (data wpływu do Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie - 2 lipca 2007 r.), uzupełnionego pismem z dnia 9 sierpnia 2007 r. (data wpływu 14 sierpnia 2007 r.) w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej uznania, iż przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej z przeznaczeniem na prowadzoną działalność gospodarczą, ale nie amortyzowaną i faktycznie nie wykorzystywaną w prowadzonej działalności gospodarczej będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych, działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3, 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.); art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy - Ordynacja podatkowa oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1590) w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8, art. 14 ust. 1, ust. 2 pkt 1, art. 22 ust. 1, art. 22a ust. 1, 22c pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

Pismem z dnia 25 czerwca 2007 r. (uzupełnionym pismem z dnia 9 sierpnia 2007 r.) Pani W. (reprezentowana przez Doradcę podatkowego M.) zwróciła się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z prośbą o udzielenie informacji czy właściwym jest uznanie, iż przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej z przeznaczeniem na prowadzoną działalność gospodarczą, ale nie amortyzowaną i faktycznie nie wykorzystywaną w prowadzonej działalności gospodarczej będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych?

Zdaniem Pani W. przychód ze sprzedaży nieruchomości nie może być traktowany jako osiągnięty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, gdyż:

*

przedmiotowa nieruchomość nie służyła prowadzonej przez Podatniczkę działalności gospodarczej,

*

nieruchomość nie była źródłem dochodu,

*

nie była amortyzowana,

*

nie była ujęta w ewidencji środków trwałych,

*

do chwili sprzedaży nie rozpoczęto w ww. nieruchomości prac adaptacyjnych.

Pani W. oświadczyła, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stosownie do postanowień art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pani W. w 1999 r. razem z mężem nabyła na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej prawo własności nieruchomości: działek i zabudowań, które wraz z gruntem tworzyły zakład cegielni nie funkcjonujący od kilku lat. Po nabyciu ww. nieruchomości Pani W. nie ujęła ich w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Nie były one amortyzowane, ani faktycznie wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ponoszono żadnych nakładów na adaptację lub remonty obiektu, z tytułu jego posiadania nie osiągnięto żadnych korzyści. Podatniczka w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zaewidencjonowała jako koszt uzyskania przychodu jedynie wydatki poniesione na zapłatę podatku od nieruchomości oraz opłaty związane z mediami.

Stosownie do postanowień art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również:

1.

przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

-

ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

W myśl art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

1.

budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,

2.

maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty

-

o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast w art. 22c pkt 1 ustawodawca zastrzegł, że amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.

W świetle powołanych powyżej przepisów aby uznać, że przychód z odpłatnego zbycia stanowi przychód z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej muszą być spełnione warunki: składniki majątku muszą być wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą oraz ujęte w ewidencji środków trwałych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pani W. ze względu na zły stan techniczny obiektu nie wykorzystywała go w prowadzonej działalności gospodarczej, nie wprowadziła do ewidencji środków trwałych, nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miał zastosowanie, o ile w momencie zakupu Pani W. nie zaliczyła wydatków na nabycie nieruchomości do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej, w przeciwnym przypadku będzie bowiem miała zastosowanie ogólna definicja przychodu, o której mowa w art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji powyższego do przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości będzie miał zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, że źródłami przychodów są odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości

*

jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c)

*

przed upływem pięciu lat, licząc od końca r. kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół r., licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powołanego przepisu przychód ze sprzedaży wyżej opisanej nieruchomości, która nastąpiła po upływie pięciu lat od dnia nabycia nie będzie podlegał opodatkowaniu. W związku z powyższym, stanowisko Pełnomocnika Pani W. zawarte w zapytaniu należy uznać za prawidłowe.

Ponadto, należy pokreślić, że zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Z ustawowej definicji kosztów uzyskania przychodów wynika, że chodzi o koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Podatnik ma możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów określonych wydatków pod warunkiem, że wykaże ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma lub może mieć bezpośredni wpływ na wielkość osiągniętego przychodu.

Podatniczka nie wykorzystując na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej przedmiotowej nieruchomości - nie miała także prawa zaliczać do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych z tytułu zapłaty mediów i podatku od nieruchomości.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl