I-415/97/05 - Zachowanie prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 17 stycznia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna I-415/97/05 Zachowanie prawa do ulgi z tytułu systematycznego oszczędzania w kasie mieszkaniowej

Pytanie podatnika

Czy wykorzystanie zgromadzonych w kasie mieszkaniowej oszczędności może nastąpić w ciągu jednego roku, liczonego jako 12 miesięcy od dnia wypłaty przez bank zgromadzonych oszczędności?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 2 grudnia 2005 r. (uzupełnionym w dniu 23 grudnia 2005 r.) wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

W myśl przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa wyżej, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 2 grudnia 2005 r. został przez Pana złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie pisemnej interpretacji, uzupełniony w dniu 23 grudnia 2005 r.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

W listopadzie 2005 r. zakończył Pan oszczędzanie w kasie mieszkaniowej. Na grudzień 2005 r. zaplanował Pan rozwiązanie umowy i wystąpienie do banku o wypłatę zgromadzonych oszczędności. Bank wypłaca zgromadzone oszczędności w terminie do 3 miesięcy od momentu rozwiązania umowy, a więc realnie wypłata może nastąpić w marcu 2006 r.

Według Pana oceny spożytkowanie zgromadzonych w kasie mieszkaniowej oszczędności musi nastąpić w ciągu jednego roku, który powinien być liczony jako 12 miesięcy od dnia wypłaty zgromadzonych oszczędności. W Pana opinii, liczenie okresu na wydatkowanie wycofanych kwot od dnia wypłaty do ostatniego dnia roku, w którym wypłata nastąpiła spowodowałoby, w przypadku oszczędności wypłaconych w dniu 31 grudnia danego roku, iż okres na ich wydatkowanie wynosiłby 1 dzień, a nie 1 rok, jak mówią przepisy.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

W myśl przepisów art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) podatnikom, którzy zawarli umowę o kredyt kontraktowy z bankiem prowadzącym kasę mieszkaniową o systematyczne gromadzenie oszczędności, według zasad określonych w przepisach o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego, i przed dniem 1 stycznia 2002 r. nabyli prawo do odliczania od podatku wydatków poniesionych na cel określony w art. 27a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2002 r., przysługuje, na zasadach określonych w tej ustawie, prawo do odliczania od podatku dalszych kwot wpłaconych oszczędności na kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na tym samym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w tym samym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, poniesionych od dnia 1 stycznia 2002 r., do upływu określonego przed dniem 1 stycznia 2002 r. terminu systematycznego gromadzenia oszczędności, wynikającego z umowy o kredyt kontraktowy.

Stosownie do przepisów art. 27a ust. 13 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2002 r. jeżeli podatnik skorzystał z odliczeń od dochodu (przychodu) lub podatku z tytułu wydatków poniesionych w związku z systematycznym gromadzeniem oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach, a następnie wycofał oszczędności z kasy mieszkaniowej, z wyjątkiem gdy wycofana kwota po określonym w umowie o kredyt kontraktowy okresie systematycznego oszczędzania została wydatkowana zgodnie z celami systematycznego oszczędzania na rachunku prowadzonym przez tę kasę - do dochodu (przychodu) lub podatku należnego za rok, w którym zaistniały te okoliczności, dolicza się odpowiednio kwoty poprzednio odliczone z tych tytułów.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego zauważyć należy, że prawo do przedmiotowej ulgi zostanie zachowane w sytuacji, gdy oszczędności wycofane po upływie okresu systematycznego oszczędzania określonego w umowie o kredyt kontraktowy, zostaną przez Pana wydatkowane zgodnie z celami systematycznego oszczędzania do końca roku podatkowego, w którym nastąpiło ich wycofanie (wypłata przez bank). Z treści przytoczonego wyżej przepisu wynika bowiem, że zarówno okoliczność wycofania oszczędności jak i obowiązek doliczenia poprzednio odliczonych kwot, w przypadku niewypełnienia warunku dokonania wydatkowania wycofanych oszczędności z kasy mieszkaniowej zgodnie z celami systematycznego oszczędzania, dotyczą tego samego roku podatkowego.

Podkreślić należy, iż żaden z wymienionych przepisów, regulujących zasady korzystania z ulgi podatkowej związanej z gromadzeniem oszczędności w kasie mieszkaniowej, nie określa okresu wydatkowania wycofanych kwot na okres 1 roku, tj. 12 miesięcy, liczonych od dnia dokonania wypłaty, jak twierdzi Pan we własnym stanowisku przedstawionym w złożonym wniosku.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie - jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana we wniosku z dnia 2 grudnia 2005 r., uzupełnionym w dniu 23 grudnia 2005 r. oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia

- nie jest dla Pana wiążąca, wiąże natomiast tutejszy organ podatkowy - do czasu jej zmiany lub uchylenia przez organ odwoławczy w drodze decyzji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl