I/415-54.1-297/06/ZDB - Zaliczenie kwoty długu celnego do kosztów uzyskania przychodów w minionym roku poprzez złożenie korekt zeznania przez wspólników spółki po zaprzestaniu działalności spółki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 września 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I/415-54.1-297/06/ZDB Zaliczenie kwoty długu celnego do kosztów uzyskania przychodów w minionym roku poprzez złożenie korekt zeznania przez wspólników spółki po zaprzestaniu działalności spółki

Pytanie podatnika

Czy uregulowana po zaprzestaniu działalności spółki kwota długu celnego może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w 2004 r. poprzez złożenie korekt zeznania przez wspólników spółki?

Działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25.07.2006 r.

Z treści złożonego wniosku z dnia 25.07.2006 r. (uzupełnionego pismem w dniu 21.08.2006 r.) wynika, że do dnia 31.12.2004 r. prowadziła Pani działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie sprzedaży artykułów przemysłowych w tym eksport - import tkanin. W dniu 29.06.2004 r. Agencja Celna działająca na podstawie udzielonego przez Spółkę upoważnienia, dokonała dopuszczenia do obrotu towaru - tkaniny poliestrowo-bawełnianej. Zgłaszając w/w towar Agencja Celna wniosła o zastosowanie zerowej stawki celnej w oparciu o kontyngent taryfowy. Urząd Celny dokonując kontroli zgłoszenia po zwolnieniu towaru (w oparciu o art. 78 Wspólnotowego Kodeksu Cywilnego), stwierdził, że zastosowana przez stronę zerowa stawka celna jest niewłaściwa i wszczął postępowanie celne w tej sprawie. Decyzją z dnia 07.10.2005 r. Naczelnik Urzędu Celnego naliczył stawkę celną w wysokości 8% i orzekł o powstaniu długu celnego. Pytanie sprowadza się do ustalenia czy uregulowana po zaprzestaniu działalności spółki kwota w/w długu celnego może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w 2004 r. poprzez złożenie korekt zeznania przez wspólników spółki.

Zgodnie z przepisem art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem tych wymienionych w art. 23 ustawy, które określają katalog wydatków nie będących kosztem podatkowym.

Zwrot "w celu" użyty w przepisie oznacza, że nie wszystkie wydatki ponoszone przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, podlegają zaliczeniu w poczet kosztów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu musi zachodzić związek przyczynowy tego typu, że poniesienie wydatku ma wpływ na osiągnięcie tego przychodu.

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione.

W sytuacji, w której prowadzenie działalności gospodarczej byłoby kontynuowane, kwota zapłaconego długu celnego stanowiłaby koszt uzyskania przychodu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2005 r. nie prowadziła Pani już działalności gospodarczej w związku z którą powstał dług celny i dlatego zdaniem tutejszego organu podatkowego uregulowanie tego długu po likwidacji spółki cywilnej nie uprawnia wspólników do złożenia korekty zeznań za 2004 r.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż w/w. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zamiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl