I/415-50-430/07/ZDB - Czy realizacja przez jednoosobowego przedsiębiorcę umowy o świadczenie usług polegających na wykonywaniu czynności zmierzających do zapewnienia prawidłowego działania ogólnodostępnej apteki będzie uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą czy za samozatrudnienie?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 sierpnia 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy Łódź-Bałuty I/415-50-430/07/ZDB Czy realizacja przez jednoosobowego przedsiębiorcę umowy o świadczenie usług polegających na wykonywaniu czynności zmierzających do zapewnienia prawidłowego działania ogólnodostępnej apteki będzie uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą czy za samozatrudnienie?

Działając na podstawie przepisów: art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), udzielając interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym w indywidualnej sprawie, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Łódź- Bałuty uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 czerwca 2007 r.

Jak wynika ze złożonego w dniu 29 czerwca 2007 r. wniosku, zamierza Pani podpisać umowę o zarządzanie apteką. Wyjaśnienia wymaga kwestia czy realizacja przez Panią jako jednoosobowego przedsiębiorcy, umowy o świadczenie usług polegających na wykonywaniu czynności zmierzających do zapewnienia prawidłowego działania ogólnodostępnej apteki, będzie uznane za pozarolniczą działalność gospodarczą? Pani zdaniem można wykonywać czynności kierowania apteką w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), źródłami przychodów jest m.in. pozarolnicza działalność gospodarcza. W przepisie zawartym w art. 5a pkt 6 i art. 5b powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od 1 stycznia 2007 r. ustawodawca wprowadził nową definicję działalności gospodarczej, a przede wszystkim określił czynności, których nie uznaje się za działalność gospodarczą. Zgodnie z nową definicją (art. 5a pkt 6 ustawy) pod pojęciem pozarolniczej działalności gospodarczej należy rozumieć działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych,

-

prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast na podstawie art. 5b ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W świetle ww. przepisów, do stwierdzenia, iż podatnik świadczący usługi na zasadzie samozatrudnienia nie wykonuje pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ww. ustawy, konieczne jest wystąpienie łącznie wszystkich przesłanek zawartych w art. 5b ust. 1 pkt 1-3.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż będzie Pani prowadzić wymienioną jednoosobową działalność gospodarczą na własny rachunek i na własne ryzyko, ponosząc odpowiedzialność za rezultat tych czynności, a więc nie będą spełnione łącznie wszystkie warunki do utraty statusu przedsiębiorcy. Analizując przytoczone czynności, które ma Pani wykonać przy kierowaniu apteką, należy stwierdzić, iż wskazany przez Panią charakter pracy mieści się w definicji pozarolniczej działalności gospodarczej.

Po przeanalizowaniu przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego tutejszy organ podatkowy uznaje Pani stanowisko - za prawidłowe.

Tutejszy organ podatkowy informuje, iż ww. odpowiedź jest wiążąca tylko dla właściwych organów podatkowych i organów kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia, nie jest natomiast wiążąca dla Podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl