I-415-49/03/05 - Wybór podatku liniowego wyklucza możliwość wspólnego opodatkowania małżonków

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna I-415-49/03/05 Wybór podatku liniowego wyklucza możliwość wspólnego opodatkowania małżonków

Pytanie podatnika

Czy mogę dokonać rozliczenia osiągniętych przeze mnie w roku 2004 dochodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście łącznie z dochodami żony z tytułu wynagrodzenia, w sytuacji gdy w roku podatkowym uzyskiwałem również dochody z działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, które rozliczyłem odrębnym zeznaniem (PIT-36L)?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana w złożonym w dniu 8 listopada 2005 r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia".

W dniu 8 listopada 2005 r. został przez Pana złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek o udzielenie interpretacji dotyczącej możliwości preferencyjnego opodatkowania małżonków za rok 2004.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

W roku 2004 osiągał Pan dochody z tytułu działalności wykonywanej osobiście oraz z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym, z której to rozliczył się Pan zeznaniem PIT-36L.

Pana wątpliwości budzi możliwość wspólnego opodatkowania osiągniętych w roku 2004 dochodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście łącznie z dochodami żony z tytułu wynagrodzenia ze stosunku pracy.

Według Pana oceny przysługiwało Panu prawo do wspólnego rozliczenia pozostałych dochodów uzyskanych w roku 2004 (nie dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym) wspólnie z małżonką, gdyż pozostałe dochody nie są opodatkowane podatkiem liniowym uniemożliwiającym wspólne rozliczenie małżonków.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów.

Jednak art. 6 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje możliwość preferencyjnego opodatkowania dochodów osiąganych przez małżonków.

Powołany powyżej przepis stanowi, że małżonkowie, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust. 8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów.

Przytoczony ust. 8 cytowanego powyżej art. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że preferencyjny sposób opodatkowania małżonków nie ma zastosowania w sytuacji, gdy chociażby do jednego z małżonków mają zastosowanie przepisy art. 30c lub ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Powyższe oznacza, że wspólne opodatkowanie z małżonkiem nie jest możliwe w przypadku, gdy z opodatkowania dochodów w sposób przewidziany w art. 30c cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. według 19% liniowej stawki, korzysta chociażby jeden z małżonków.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego stwierdzić należy, że w roku 2004 nie przysługiwało Panu prawo do preferencyjnego opodatkowania osiągniętych dochodów z tytułu działalności wykonywanej osobiście z dochodami żony z tytułu wynagrodzenia.

Możliwość rozliczenia dochodów łącznie z żoną wyklucza to, iż w roku podatkowym osiągał Pan dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowane według 19% stawki liniowej.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając, że przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie - nie jest prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl