I/415/46/06 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży nieruchomości, która, mimo iż nie stanowiła majątku spółki jawnej, została ujęta w ewidencji środków trwałych spółki

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 lipca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna I/415/46/06 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodu ze sprzedaży nieruchomości, która, mimo iż nie stanowiła majątku spółki jawnej, została ujęta w ewidencji środków trwałych spółki

Pytanie podatnika

Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychód ze sprzedaży nieruchomości, która, mimo iż nie stanowiła majątku spółki jawnej, została ujęta w ewidencji środków trwałych spółki?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 23 maja 2006 r. (uzupełnionym w dniu 19 czerwca 2006 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym."

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W dniu 24 maja 2006 r. wpłynął do tutejszego organu wniosek - uzupełniony dnia 14 czerwca 2006 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania przychodów ze sprzedaży nieruchomości.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

W 1994 r. na podstawie aktu notarialnego nabył Pan do współwłasności niezabudowaną działkę budowlaną położoną w Ł. przy ul. X. Nieruchomość ta nie została zakupiona do współwłasności łącznej w związku z prowadzoną przez Pana działalnością gospodarczą, lecz do współwłasności w częściach ułamkowych. Obecnie stanowi ona współwłasność małżonków Y. w (...) oraz Pana i żony - także w (...). Od 1992 r. jest Pan wspólnikiem spółki cywilnej pod nazwą "S." i nieruchomość ta była wykorzystywana dla potrzeb tej działalności. Na wyżej wymienionej działce w 1997 r. rozpoczął Pan wraz ze wspólnikiem budowę budynku mieszkalno-magazynowego. Na tę okoliczność współwłaściciele gruntu (osoby fizyczne) otrzymali stosowne zezwolenie w dniu 29 października 1998 r. Decyzją z dnia 17 listopada 2000 r. współwłaściciele nieruchomości (osoby fizyczne) uzyskali pozwolenie na użytkowanie tego budynku. Aneksem nr 3 z dnia 4.12.2000 r. wspólnicy firmy "S." wnieśli od 1 stycznia 2001 r. nieruchomość przy ul. X do nieodpłatnego korzystania przez spółkę. W dniu 19 grudnia 2001 r. nastąpiła zmiana formy organizacyjno-prawnej prowadzonej działalności i wskutek zawarcia umowy spółki jawnej został Pan udziałowcem "Hurtowni A" sp. j. Do spółki jawnej wniesiony został wkład w postaci dotychczas prowadzonego w formie spółki cywilnej przedsiębiorstwa oraz prawo nieodpłatnego korzystania przez spółkę z zabudowanej nieruchomości położonej w Łodzi, przy ul. X. Własność tej nieruchomości nie została jednak przeniesiona na spółkę jawną. Nieruchomość ta była wykorzystywana dla potrzeb działalności spółki jawnej i mimo iż nie stanowiła majątku spółki została ujęta w ewidencji środków trwałych. Do kosztów uzyskania przychodów zaliczane były odpisy amortyzacyjne. W wyniku przeprowadzonej kontroli urzędu skarbowego - z uwagi na fakt, iż wyżej wymieniona nieruchomość nie została wniesiona aportem do majątku żadnej ze spółek - dokonane odpisy amortyzacyjne wyłączone zostały z kosztów. W Pana opinii sprzedaż nieruchomości przy ul. X nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, a bezprawne jej ujęcie w ewidencji środków trwałych nie wywołuje skutków, o których mowa w przepisach art. 14 ust. 2 pkt 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami). Sprzedaż ta nie podlega również zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu, gdyż od czasu zakończenia budowy upłynęło 5 lat.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Górna, po sprawdzeniu, że zostały spełnione warunki określone w art. 14a § 1 i § 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa, udziela poniższej informacji:

Katalog źródeł przychodów został zawarty w przepisach art. 10 ust. 1 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tą regulacją prawną odrębnymi źródłami przychodów są pozarolnicza działalność gospodarcza i odpłatne zbycie m. in. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia m. in. nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przychodem z działalności gospodarczej - w myśl przepisów art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących środkami trwałymi.

Stosownie do przepisów art. 22a ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za środki trwałe uważa się m. in. stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone w własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania m. in. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1. Środkiem trwałym - stosownie do regulacji przepisów art. 22c powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - są również grunty, z tym że nie podlegają one amortyzacji.

W aspekcie powyższego - w świetle przedstawionego stanu faktycznego - uznać należy, że skoro żadna z firm, której jest Pan udziałowcem nie była właścicielem bądź współwłaścicielem nieruchomości przy ul. X, to nie ma podstaw prawnych do uznania tej nieruchomości za środek trwały. Samo ujęcie ww. nieruchomości w ewidencji środków trwałych nie przesądza o spełnieniu przez tę nieruchomość wymogów definicji środka trwałego. W konsekwencji zatem sprzedaż nieruchomości bezprawnie zakwalifikowanej do środków trwałych nie rodzi skutków, o których mowa w przepisach art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a wyżej wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Sprzedaż ta nie podlega również zryczałtowanemu podatkowi dochodowemu, o którym mowa w przepisach art. 28 ust. 2 cytowanej ustawy o podatku dochodowym.

Biorąc pod uwagę powyższe uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Pana własne stanowisko w sprawie - za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl