I-415/46/03 - Przychód z nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 20 października 2003 r. Urząd Skarbowy w Kutnie I-415/46/03 Przychód z nieruchomości.

Pytanie Podatnika:

Zwracam się z uprzejmą prośbą o pomoc w interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe podyktowane jest sporządzoną umową użyczenia lokalu mieszkalnego (kserokopia umowy w załączeniu) zawartej w dniu 11 września 2003 roku.

Zgodnie z umową "użyczający" oddaje do bezpłatnego używania "biorącemu" pokój a także zezwala na korzystanie z powierzchni wspólnych lokalu, w którym zamieszkuje.

"Biorący" do używania jest w trakcie załatwienia karty czasowego pobytu w Polsce i zarazem ubiega się o obywatelstwo polskie (pochodzenie polskie).

Powód czasowego zameldowania w/w jest faktem wiarygodnym, ponieważ "biorący" do używania jest narzeczonym mojej córki i w najbliższym czasie dojdzie do zawarcia związku małżeńskiego.

Moim zdaniem zawarta umowa użyczenia lokalu, z której nie uzyskuję wobec powyższego żadnego dochodu, nie powinna być obciążona żadnym podatkiem dochodowym, lecz jest to tylko moja własna interpretacja.

Ponieważ pragnę wobec Urzędu Skarbowego być w sposób prawidłowy postrzegany, uprzejmie proszę o interpretację w przedmiotowej sprawie.

Odpowiedź Urzędu:

W odpowiedzi na pismo z dnia 23-10-2003 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późniejszymi zmianami) informuje, że zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) za przychód z nieruchomości odstąpionych bezpłatnie w całości lub w części do używania innym osobom fizycznym i prawnym oraz jednostkom organizacyjnym nie mających osobowości prawnej uważa się wartość czynszową, stanowiącą równowartość czynszu jaki przysługiwałby od tych osób w razie zawarcia umowy najmu lub dzierżawy nieruchomości.

Z treści w/w przepisu wynika, że w razie udostępnienia nieruchomości w całości lub w części bezpłatnie do używania innym osobom powstaje przychód z nieruchomości w wysokości czynszowej podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym. W sytuacji jednak, gdy właściciel nieruchomości używa jej na własne potrzeby lub potrzeby członków rodziny nie ustala się wartości czynszowej tej nieruchomości lub jej części (art. 16 ust. 2). W świetle powyższego przepisu wystąpił u Pana od dnia 11 września 2003 r. przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości, bowiem od tego dnia nastąpiło nieodpłatne użyczenie (zgodnie z załączoną kserokopią umowy) osobie, która nie jest członkiem rodziny.

Instytucja użyczenia jest umową cywilno prawną uregulowaną w przepisach art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks Cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późniejszymi zmianami). Stanowią one między innymi, iż przez umowę użyczenia, użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nieoznaczony na bezpłatne używanie oddawanej w tym celu rzeczy. Jeżeli strony nie określiły tego w umowie, biorący w używanie powinien stosownie do unormowań zawartych w kodeksie cywilnym - używać rzeczy zgodnie z jej przeznaczeniem i właściwościami.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko Pana przedstawione w w/w piśmie jest błędne.

Opublikowano: www.izbaskarbowa.lodz.pl