I-415/41/05 - Odliczanie odsetek od kredytu na cele mieszkaniowe

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2006 r. Urząd Skarbowy w Kutnie I-415/41/05 Odliczanie odsetek od kredytu na cele mieszkaniowe

Pytanie podatnika

W 2005 r. podatnik poniósł koszty związane z uzyskaniem kredytu na zakup mieszkania, tj. opłaty bankowe, dopłatę wynikającą z różnicy kursu walutowego oraz opłaty sądowe związane z założeniem księgi wieczystej oraz wpisem własności do księgi wieczystej. Czy wydatki te można odliczyć od podatku?

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02.11.2005 r. (data wpływu 02.11.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie odliczenia kosztów związanych z uzyskaniem kredytu na zakup mieszkania, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kutnie - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz prawny postanawia uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

W dniu 02.11.2005 r. wpłynął do tutejszego urzędu wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w 2005 r. poniósł Pan koszty związane z uzyskaniem kredytu na zakup mieszkania, tj. opłaty bankowe, dopłatę wynikającą z różnicy kursu walutowego oraz opłaty sądowe związane z założeniem księgi wieczystej oraz wpisem własności do księgi wieczystej.

Uważa Pan, iż ww. wydatki można odliczyć od podatku.

Uwzględniając przepisy podatkowe obowiązujące w 2005 r. należy stwierdzić, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych przewiduje następujące odliczenia związane z lokalem mieszkalnym lub budynkiem mieszkalnym:- od podatku na remont i modernizację lokalu mieszkalnego- od dochodu na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych

Stosownie do treści art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy od osób fizycznych o których mowa w art. 3 ust. 1 obliczony zgodnie z art. 27, obniżony zgodnie z art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2-15, jeżeli w roku podatkowym podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego lokalu mieszkalnego.

Przepis ten zgodnie z treścią art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2003 r. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), ma również zastosowanie do ww. wydatków poniesionych w latach 2004-2005.

Katalog rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy, został określony Rozporządzeniem Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 grudnia 1996 r. (Dz. U. Nr 156, poz. 788).

W treści ww. Rozporządzenia nie wymieniono wydatków wskazanych przez Pana we wniosku, zatem nie przysługuje Panu odliczenie z tego tytułu.

Natomiast zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

- budową budynku mieszkalnego albo

- wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo

- zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo

- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

W art. 26b ust. 2 pkt 2 ww. ustawy określono dodatkowe warunki uprawniające podatnika do skorzystania z ulgi odsetkowej.

Z powyższego wynika, iż odliczeniu podlegają wyłącznie odsetki, które dotyczą kredytu zaciągniętego na ściśle określony cel, tzn. zabezpieczenie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych podatnika. W ramach tej ulgi nie podlegają odliczeniu koszty związane z uzyskaniem kredytu na zakup mieszkania, tj. opłaty bankowe, dopłatę wynikającą z różnicy kursu walutowego oraz opłaty sądowe związane z założeniem księgi wieczystej oraz wpisem własności do księgi wieczystej.

Mając na uwadze powyższe należy zauważyć, że ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje możliwości odliczenia wydatków o których mowa w Pana piśmie.

A zatem, Pana stanowisko przedstawione w przedmiotowej sprawie należało uznać za nieprawidłowe.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl