I-415-19/03/06 - Ustalenie momentu powstania przychodów związanych z nabyciem/zbyciem akcji pracowniczych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 kwietnia 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna I-415-19/03/06 Ustalenie momentu powstania przychodów związanych z nabyciem/zbyciem akcji pracowniczych.

Pytanie podatnika

Jak należy ustalić moment powstania przychodów związanych z nabyciem/zbyciem akcji pracowniczych?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) - uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione przez Panią w złożonym wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pani indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Interpretacja, o której mowa powyżej następuje w drodze postanowienia i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W złożonym w tutejszym organie podatkowym wniosku zwróciła się Pani z prośbą o "wyjaśnienie kwestii związanej z opodatkowaniem nabytych akcji".

Opisany przez Panią stan faktyczny przedstawia się następująco:

Spółka dominująca wobec spółki, w której jest Pani zatrudniona, przygotowała w roku 2005 program przydziału akcji dla wszystkich pracowników spółek wchodzących w skład grupy kapitałowej. Przydział ten nie był zastrzeżony w umowach o pracę pracowników, w tym również Pani warunki zatrudnienia nie przewidywały przydziału tych akcji.

Akcje zostały przydzielone po preferencyjnej cenie, znacznie niższej niż cena rynkowa.

Akcje pracownicze, o których mowa nie mogą być sprzedane przez okres 5 lat i na ten okres zostały złożone do depozytu.

Akcje przydzielane pracownikom nie stanowiły nowej emisji i adresowane były wyłącznie do pracowników grupy kapitałowej, były to akcje własne w posiadaniu Spółki.

Cena nabycia akcji (cena preferencyjna) wynosiła........ DKK/sztukę (koron duńskich), natomiast cena rynkowa w dniu przydziału wynosiła...... DKK/sztukę.

Spółka emitująca akcje ma siedzibę w Królestwie Danii, a spółka, w której jest Pani zatrudniona ma siedzibę w Polsce.

Pani wątpliwości budzi moment ustalenia przychodu związanego z nabyciem/zbyciem akcji pracowniczych oraz sposób opodatkowania przychodu, o którym mowa tj.:

- czy, w przypadku zbycia akcji spółki nabytych po preferencyjnej cenie (niższej niż cena rynkowa) powinna Pani zapłacić podatek w roku, w którym otrzymała Pani akcje, czy też podatek ten jest płatny dopiero w momencie sprzedaży akcji;

- czy podatek jest płatny wg. zryczałtowanej stawki 19% w momencie sprzedaży akcji od dochodu stanowiącego nadwyżkę ceny sprzedaży nad wydatkami na nabycie akcji pomniejszonego o koszty transakcji.

Według Pani oceny ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku nabycia akcji przyjęła zasadę odroczonego podatku, co oznacza, że przychody oraz koszty związane z nabyciem oraz zbyciem akcji są rozpoznawalne w momencie zbycia. Podatek wynosić będzie, zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych 19% dochodu.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Podstawową zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) jest powszechność opodatkowania.

Powołany powyżej przepis stanowi, że "opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku".

Rodzaje źródeł przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym zostały wymienione w art. 10 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednym z nich (wymienionym w pkt 7 wyżej wymienionego przepisu) są kapitały pieniężne.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z kapitałów pieniężnych uważa się "należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych".

Podstawę opodatkowania z powyższego źródła stanowi dochód tj. różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia, a kosztami uzyskania przychodów, określonymi w art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia akcji (w tym również akcji pracowniczych, nabytych po preferencyjnej cenie) podlega - zgodnie z art. 30b ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - opodatkowaniu podatkiem dochodowym w wysokości 19 proc. uzyskanego dochodu. Dochód, o którym mowa winien zostać wykazany w odrębnym zeznaniu o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) - PIT-38.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Panią stanu faktycznego stwierdzić należy, że nabycie akcji pracowniczych po preferencyjnej cenie (niższej od ceny rynkowej) nie będzie powodować skutku w postaci powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 24 ust. 11 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochód stanowiący nadwyżkę pomiędzy wartością rynkową akcji objętych przez osoby uprawnione na podstawie uchwały walnego zgromadzenia a wydatkami poniesionymi na ich objęcie, nie podlega opodatkowaniu w momencie objęcia tych akcji.

Obowiązek podatkowy powstanie dopiero w momencie odpłatnego zbycia przedmiotowych akcji. Dochód uzyskany z powyższej transakcji będzie podlegał opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 30b cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Biorąc pod uwagę przedstawione powyżej uzasadnienie - postanowiono jak w sentencji, uznając przedstawione przez Panią własne stanowisko w sprawie - za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl