I-415/05/07 - Czy przychód uzyskiwany z tytułu świadczenia usług kierowania pojazdami komunikacji miejskiej należącymi do przewoźnika, zleconych przez podmiot trzeci, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 marca 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi I-415/05/07 Czy przychód uzyskiwany z tytułu świadczenia usług kierowania pojazdami komunikacji miejskiej należącymi do przewoźnika, zleconych przez podmiot trzeci, jest przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej?

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - uznaje za nieprawidłowe stanowisko przedstawione przez Pana we wniosku z dnia 15 stycznia 2007 r. (data wpływu 24 stycznia 2007 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z przepisami art. 14a § 1 cytowanej wyżej ustawy - Ordynacja podatkowa "stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym".

W myśl przepisu art. 14a § 4 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja, o której mowa wyżej, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W dniu 24 stycznia 2007 r. został przez Pana złożony w tutejszym organie podatkowym wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa w Pana indywidualnej sprawie.

Opisany przez Pana stan faktyczny przedstawia się następująco:

W maju 2004 roku rozpoczął Pan prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej określonej jako działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność wyłącznie na rzecz jednego podmiotu. Po zawarciu umowy ze Związkiem Zawodowym świadczy Pan usługi przewozowe na rzecz "X" Spółka z o.o.

Z przedłożonej przez Pana umowy zawartej ze Związkiem Zawodowym wynika, iż jej przedmiotem jest kierowanie przez Pana pojazdami komunikacji miejskiej, należącymi do "X" Spółka z o.o. oraz wykonywanie innych czynności związanych z obsługą pojazdów, zgodnie z wymaganiami i zleceniem Związku oraz Spółki.

Postanowienia wyżej wymienionej umowy zobowiązują Pana między innymi do:

-

świadczenia usługi wskazanym środkiem transportu podstawionym przez zakład eksploatacji autobusowej/tramwajowej, zgodnie z planem pracy tego zakładu

-

uprzedzania dyspozytora danego zakładu "X" Spółka z o.o. o niemożności świadczenia usługi w danym dniu do godz. 8.00 dnia poprzedniego, pod rygorem obciążenia kosztami nie wykonania zlecenia

-

prywatnego ubezpieczenia się od odpowiedzialności za szkody wyrządzone w mieniu "X" Spółka z o.o.

-

ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej

-

przestrzegania i stosowania się do obowiązujących przepisów prawa oraz wewnętrznych przepisów obowiązujących w "X" Spółka z o.o.

-

dostarczania wyjaśnień na temat realizacji zlecenia na każde żądanie "X" Spółka z o.o.

-

korzystania z udostępnionego środka transportu zgodnie z jego przeznaczeniem i nie wykorzystywania go do innych usług

-

przestrzegania przepisów dotyczących prowadzenia i obsługi pojazdów, a także zasad kontaktu z pasażerami

-

nie oddawania używanego środka przewozu osobie trzeciej do używania bez zgody "X" Spółka z o.o.

-

zachowania w czystości miejsca pracy eksploatowanego środka transportu

-

niezwłocznego powiadamiania odpowiednich służb "X" Spółka z o.o. o konieczności uzupełniania paliwa, oleju, kończących się ubezpieczeniach, przeglądach, wszelkich naprawach i awariach.

Związek Zawodowy zobowiązany jest do reprezentowania interesów Pana przed "X" Spółka z o.o. w zakresie kierowania pojazdami komunikacji miejskiej i wynikających z tego tytułu świadczeń, przekazywania Panu planu pracy-grafiku oraz terminowego przekazywania wynagrodzenia na Pana rachunek bankowy. Zgodnie z umową przysługuje Panu wynagrodzenie wyłącznie w wyniku kierowania pojazdem w ramach umowy o współpracę za każdą godzinę prowadzenia pojazdu, za każdą godzinę niezawinionego przestoju, za każdą godzinę pozostawania w rezerwie oraz za każdą godzinę pozostawania w gotowości (dyżur). Wynagrodzenie jest Panu wypłacane do dnia 10-go każdego miesiąca za usługi świadczone w miesiącu poprzednim po wystawieniu przez Pana rachunku (na podstawie wykazu świadczonych usług podpisanego przez kierownika "X" Spółka z o.o.).

Z przedstawionej umowy wynika, iż ponosi Pan odpowiedzialność finansową za szkody wyrządzone w mieniu "X" Spółka z o.o. oraz osobom trzecim, wynikające ze zdarzeń losowych podlegających ubezpieczeniu, do wysokości różnicy między faktyczną szkodą, a wypłaconym przez ubezpieczyciela odszkodowaniem, a także w przypadku nie uznania przez ubezpieczyciela w całości lub w części prawa do odszkodowania.

Wobec wejścia w życie od dnia 1 stycznia 2007 roku znowelizowanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wątpliwości budzi w Panu możliwość zaliczenia wykonywanych przez Pana czynności do pozarolniczej działalności gospodarczej. W Pana opinii, pomimo zmiany przepisów, w dalszym ciągu pozostaje Pan przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, po sprawdzeniu, że spełnione zostały warunki określone w art. 14a § 1 i 2 cytowanej ustawy - Ordynacja podatkowa - udziela poniższej informacji:

Stosownie do przepisów art. 5a ust. 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. (tekst jedn.:. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Natomiast za pozarolniczą działalność gospodarczą, w myśl przepisów art. 5b ust. 1 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)

odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności,

2)

są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności,

3)

wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Odnosząc powyższe uregulowania prawne do przedstawionego przez Pana stanu faktycznego stwierdzić należy, iż wykonywanych przez Pana czynności nie można uznać za pozarolniczą działalność gospodarczą bowiem:

1)

nie ponosi Pan odpowiedzialności wobec osób trzecich (pasażerów) za rezultat wykonywanych czynności kierowania pojazdami należącymi do "X" Spółka z o.o. To wymieniona Spółka, jako przewoźnik, ponosi odpowiedzialność wobec pasażerów za niedotrzymanie warunków umowy przewozu.

2)

czynności kierowania pojazdami nie wykonuje Pan samodzielnie. Są one przez Pana wykonywane pod kierownictwem dyspozytora zakładu "X", według otrzymanego planu pracy-grafiku, na określonej w nim trasie, w określonych godzinach, zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy. Ponadto jest Pan zobowiązany do wcześniejszego uprzedzenia dyspozytora o niemożności świadczenia usługi w danym dniu, pod groźbą obciążenia kosztami niewykonania zlecenia. Obowiązkiem Pana jest także przestrzeganie i stosowanie się do obowiązujących przepisów prawa oraz wewnętrznych przepisów obowiązujących w "X" Spółka z o.o., korzystania z udostępnionego środka transportu zgodnie z jego przeznaczeniem i nie wykorzystywania go do innych usług, przestrzegania przepisów dotyczących prowadzenia i obsługi pojazdów, a także zasad kontaktu z pasażerami, nie oddawania używanego środka przewozu osobie trzeciej do używania bez zgody "X" Spółka z o.o. oraz zachowania w czystości miejsca pracy eksploatowanego środka transportu.

3)

nie ponosi Pan ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością, bowiem otrzymuje Pan wynagrodzenie za każdą godzinę prowadzenia pojazdu, za każdą godzinę niezawinionego przestoju, za każdą godzinę pozostawania w rezerwie oraz za każdą godzinę pozostawania w gotowości (dyżur).Z istoty działalności gospodarczej wynika, że osoba ją prowadząca wykonuje w jej ramach czynności na własny rachunek i na własne ryzyko. Ryzyko związane z działalnością gospodarczą należy rozumieć przede wszystkim jako prawdopodobieństwo nieuzyskania przewidywanych wyników ekonomiczno-finansowych związanych z tą działalnością. W Pana przypadku, jeśli tylko starannie wykonuje Pan zlecone umową obowiązki, ma Pan prawo do wynagrodzenia, choćby rezultat wykonywanej pracy był nieudany, a zatem nie ponosi Pan żadnego ryzyka gospodarczego. Ponadto podkreślić należy, iż będąc zobowiązanym umową do niezwłocznego powiadamiania odpowiednich służb "X" Spółka z o.o. o konieczności uzupełniania paliwa, oleju, kończących się ubezpieczeniach, przeglądach, wszelkich naprawach i awariach nie ponosi Pan również ryzyka inwestycyjnego, związanego z koniecznością gromadzenia oraz utrzymania środków pracy, które są niezbędne przy świadczeniu tego typu usług.

Fakt, iż przedmiotową umowę o współpracy w świadczeniu usług przewozowych zawarł Pan ze Związkiem Zawodowym, a nie z "X" Spółka z o.o., pozostaje bez wpływu na przedstawioną wyżej interpretację prawa podatkowego, bowiem zgodnie z postanowieniami § 1 tejże umowy kierowanie przez Pana pojazdami komunikacji miejskiej należącymi do "X" Spółka z o.o. oraz wykonywanie innych czynności związanych z obsługą pojazdów winno być wykonywane zgodnie z wymaganiami i zleceniem Związku oraz "X" Spółka z o.o.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl