I/2PD/415/1/2004 - Refundacje otrzymywane z tytułu zatrudnienia uczniów lub stażystów jako przychód

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lutego 2004 r. Izba Skarbowa w Katowicach I/2PD/415/1/2004 Refundacje otrzymywane z tytułu zatrudnienia uczniów lub stażystów jako przychód

Pytanie podatnika

Jakiego rodzaju przychodem są refundacje otrzymywane z Powiatowego Urzędu Pracy z tytułu zatrudnienia uczniów lub stażystów i jaką stawką ryczałtu należy przychód z tego tytułu opodatkować, w sytuacji gdy podatnik rozlicza się w formie ryczałtu prowadząc działalność gospodarczą w zakresie usług fryzjerskich? Czy koszty pomniejszają podstawę opodatkowania ryczałtem?

Odpowiedź

Zasady opodatkowania przychodów zryczałtowanym podatkiem dochodowym reguluje ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930, z późn. zm.).

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy, podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób Fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.). Wspomniany przepis art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych określa rodzaj przychodów zaliczanych do przychodów z działalności gospodarczej.

Przychodem z działalności gospodarczej są również, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 2 tej ustawy, dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Z treści przedłożonych przez Panią decyzji Powiatowego Urzędu Pracy, wynika że przyznane Pani środki Funduszu Pracy stanowią refundacje poniesionych przez Panią kosztów zatrudnienia młodocianych pracowników a mianowicie kosztów wynagrodzeń i składek ZUS.

Zatem w świetle cytowanych przepisów ww. refundacje są przychodem z działalności gospodarczej i z racji opłacania zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych, podlegają opodatkowaniu 3,0% stawką ryczałtu, co wynika z przepisu art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Istota opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych sprowadza się do tego, że nie ustala się rzeczywistych dochodów ani kosztów a podatek uzależniony jest od przychodów i stawki ryczałtu. Wynika to z treści art. 12 ust. 2 cytowanej powyżej ustawy; podatek zryczałtowany pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl