I-2/443/44/06/KW - Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji nabycia od zagranicznego kontrahenta elementów linii produkcyjnej wraz z ich montażem na terytorium kraju.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 22 czerwca 2006 r. Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze I-2/443/44/06/KW Opodatkowanie podatkiem VAT transakcji nabycia od zagranicznego kontrahenta elementów linii produkcyjnej wraz z ich montażem na terytorium kraju.

Wnioskodawca przedstawił następujący stan faktyczny: Spółka podpisała umowy z Firmą z siedzibą w Holandii, na mocy których nabywa urządzenia stanowiące element linii produkcyjnej. Zgodnie z umowami dostawa urządzeń obejmuje ich dostarczenie, montaż oraz uruchomienie. Każda z umów przewiduje, że za dostawę urządzeń Podatnik będzie dokonywać zapłaty w formie przedpłat. Firma z Holandii nie posługuje się na wystawionych fakturach polskim numerem rejestracji dla potrzeb podatku VAT i nie wykazuje na fakturach polskiego należnego podatku VAT. Pytanie Podatnika: Czy Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku VAT z tytułu dokonanych dostaw przez jej holenderskiego kontrahenta? Wnioskodawca zaprezentował własne stanowisko w sprawie: Podatnikiem zobowiązanym do rozliczenia podatku VAT z tytułu przedmiotowej dostawy jest podatnik polski, który powinien wystawić fakturę wewnętrzną dokumentującą przedmiotową dostawę i wykazać podatek należny z jej tytułu w deklaracji VAT-7, składanej za miesiąc powstania obowiązku podatkowego.

Spełniając wymogi formalne wniosku o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Wnioskodawca oświadczył, że w stosunku do niego nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, kontrola skarbowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa w zakresie zaprezentowanego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego, Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe, wskazując co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz - miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem. Zatem dostawa wraz z montażem, o której mowa w piśmie Spółki, winna być opodatkowana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeśli dokonującym ich dostawy na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138. Z powyższego wynika, iż Spółka będzie zobowiązana do rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu nabycia urządzeń stanowiących element linii produkcyjnej, która zgodnie z umowami będzie montowana i uruchamiana przez dostawcę. Z tego tytułu podatnik zobowiązany będzie na mocy art. 106 ust. 7 ustawy o VAT do wystawienia faktury wewnętrznej, gdyż zgodnie z ww. przepisem, w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz importu usług wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne są wystawiane także dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Kwota podatku należnego wykazanego w fakturze wewnętrznej stanowić będzie kwotę podatku naliczonego, gdyż zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla których podatnikiem jest ich nabywca oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie udzielenia interpretacji.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl