I-2/443-159/2004 - Zwrot na rachunek bankowy kwoty podatku naliczonego z faktur zakupu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 grudnia 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze I-2/443-159/2004 Zwrot na rachunek bankowy kwoty podatku naliczonego z faktur zakupu

Pytanie podatnika Czy podatnik -Spółka w upadłości- ma prawo do zwrotu na rachunek bankowy kwoty podatku naliczonego z faktur zakupu, przy braku sprzedaży?

W związku z pismem z dnia 28 grudnia 2004 r. w sprawie o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze, działając w oparciu o art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, że:

Zgodnie z art. 87 ust. 1 nowej ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podatnik, u którego w danym okresie rozliczeniowym wystąpiła nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, sam decyzduje o tym, czy kwotę nadwyżki wykaże jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy (miesiąc bądź kwartał), czy też zażąda zwrotu tej kwoty z urzędu skarbowego na wskazany rachunek bankowy. Zwrot bezpośredni nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest zatem prawem podatnika, z którego może on, choć nie musi skorzystać. Może także zażądać zwrotu bezpośredniego tylko części nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, natomiast pozostałą część wykazać jako kwotę do przeniesienia.

Odpowiadając więc na pytanie "Czy w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług może mieć zastosowanie przepis art. 86 i 87 tj. czy podatnik ma prawo do zwrotu na rachunek bankowy podatku naliczonego z faktur przy braku sprzedaży" informuję, że w sytuacji gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wykonana została czynność podlegająca opodatkowaniu i w związku z tym w deklaracji nie wystąpił podatek należny, nie przysługuje prawo do bezpośredniego zwrotu podatku naliczonego i jest to jedyny przypadek w którym obowiązek rozliczenia podatku naliczonego następuje w następnym okresie rozliczeniowym.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, że powyższe wyjaśnienie obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez podatnika pytania w przedstawionym stanie faktycznym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl