I-2/443-135/04/EL - Opodatkowanie najmu powierzchni wystawowej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 25 sierpnia 2004 r. Lubuski Urząd Skarbowy w Zielonej Górze I-2/443-135/04/EL Opodatkowanie najmu powierzchni wystawowej

Pytanie podatnika

Czy usługa najmu powierzchni wystawowej podlega opodatkowaniu VAT?

Spółka zwróciła się pismem z dnia 2 sierpnia 2004 r. (data wpływu 5 sierpnia 2004 r.) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego - o udzielenie informacji w zakresie stosowania prawa przepisów prawa podatkowego.

Spółka dokonała wpłaty w kwocie 6840 euro za wynajem powierzchni wystawowej na targach organizowanych we Francji. Wydatek ten został udokumentowany fakturą z dnia 27 lipca 2004 r. W ocenie Spółki usługa najmu powierzchni nie mieści się w zakresie czynności opodatkowanych podatkiem VAT gdyż przy nabyciu tej usługi nie zaistniały czynności określone w art. 7 ust. 1-3 oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Działając w oparciu o art. 14 § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem" podlegają:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zatem w obrocie krajowym opodatkowaniu podlegają zasadniczo dwie podstawowe czynności: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług. Czynności te są względem siebie komplementarne, gdyż każde świadczenie wykonywane w obrocie krajowym w ramach działalności gospodarczej przez podatnika VAT jest albo dostawą towarów, albo odpłatnym świadczeniem usług. Obok typowej dostawy towarów, ustawodawca wskazuje nadto, jakie jeszcze inne czynności uważa za zrównane z dostawą. Czynności te, chociaż niemające cech klasycznej dostawy towarów, uważane będą za dostawę, zaś podmiot je wykonujący będzie traktowany jakby dokonywał dostawy towarów.

Dokonując zakupu usług obcych na potrzeby reprezentacji i reklamy nie zachodzą czynności określone w art. 7 ust. 1-3 oraz art. 8 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług, które podlegałyby opodatkowaniu. Przedmiotowa ustawa nie przewiduje opodatkowania usług obcych "zużywanych" na cele reklamowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl