I-2/443-10/2004 - Zasadność wystawienia faktury korygującej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 marca 2004 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze I-2/443-10/2004 Zasadność wystawienia faktury korygującej

Pytanie podatnika dotyczy zasadności wystawienia faktury korygującej

Odpowiedź

W odpowiedzi na pismo z dnia 15 lutego 2004 r. L.dz.453/04 w sprawie podatku od towarów i usług Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze działając w oparciu o art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje, że: zgodnie z zasadą określoną w art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) podatnicy podatku od towarów i usług obowiązani są do wystawiania faktur dokumentujących w szczególności sprzedaż towarów i usług. Jak z tego wynika, obowiązek wystawiania faktur ciąży na tych podmiotach, które dokonują czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Faktury korygujące natomiast mają dokumentować okoliczności zaszłe już po wystawieniu faktury pierwotnej. Przypadki gdy dopuszczalne prawnie i realnie jest wystawienie przez sprzedawcę towarów i usług faktury korygującej, dotyczącej uprzednio wystawionej faktury, są ściśle określone i enumeratywnie wyliczone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm. § 41 i 42).

Jest to następujących sześć sytuacji, tj. gdy:

1. sprzedawca udzielił nabywcy rabat, bonifikaty, upustu, skonta lub uznał reklamację,

2. nabywca dokonał zwrotu sprzedawcy uprzednio zakupionych towarów,

3. sprzedawca dokonał zwrotu nabywcy kwot nienależnych w rozumieniu ustawy o cenach,

4. sprzedawca dokonał zwrotu nabywcy otrzymanych uprzednio na poczet ceny towarów i usług zaliczek, przedpłat, zadatków lub rat, podlegających opodatkowaniu,

5. sprzedawca po wystawieniu faktury podwyższył cenę towaru lub usługi,

6. sprzedawca stwierdził pomyłkę w wystawionej uprzednio fakturze w cenie towaru lub usługi, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji tej faktury.

Sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej. Nie dotyczy to jednak faktur korygujących dokumentujących między innymi dostawę energii cieplnej. Z pisma nie wynika jednak, aby korekta wystawionych pierwotnie faktur spowodowana była przez wyżej wymienione okoliczności, w związku z czym, potwierdzenie odbioru faktur korygujących jest niezbędne.

Zgodnie z art. 14a § 1 - ordynacji podatkowej urząd skarbowy na pisemne zapytanie podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach natomiast nie ma obowiązku rozstrzygania sporów wynikających z zawartych między stronami umów cywilno-prawnych, nie jest zatem możliwe zajęcie stanowiska w zakresie prawidłowości i zasadności wystawianych faktur.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl