I-2/423-0002/06 - Skutki rocznej korekty VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 czerwca 2006 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni I-2/423-0002/06 Skutki rocznej korekty VAT.

"Stosownie do treści art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14 są w szczególności:

-

pkt 4f - w przypadku obniżenia lub zwrotu podatku od towarów i usług lub zwrotu podatku akcyzowego zgodnie z odrębnymi przepisami - naliczony podatek od towarów i usług lub zwrócony podatek akcyzowy w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów,

-

pkt 4g - kwota podatku od towarów i usług:

-

nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 16-16m, lub

-

dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o których mowa w lit. a)

-

w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z przepisami art. 90 i 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w określonych sytuacjach podatnicy mają obowiązek dokonać korekty podatku VAT. Korekta jest związana ze strukturą sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Jest ona dokonywana po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego. Jeżeli w wyniku takiej korekty zwiększona została kwota podatku naliczonego to jak wynika to z art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy, wpływa na zwiększenie przychodu. Jeżeli natomiast w wyniku takiej korekty kwota podatku naliczonego uległa zmniejszeniu, to wpływa to na zwiększenie kosztów uzyskania przychodów - art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podatnicy rozliczający się z VAT, stosownie do art. 91 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.), korekty dokonują w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Korekta dotyczy roku podatkowego i przy rozliczeniach miesięcznych jest dokonywana w deklaracji składanej w drugim miesiącu następnego roku podatkowego. Deklarację VAT za styczeń składa się do dnia 25 lutego, a zatem korekty VAT dokonuje się w lutym, tj. w deklaracji składanej w lutym.

Deklarację CIT składa się natomiast do dnia 20 następnego miesiąca, a zatem korekta VAT dokonana w lutym powinna być wykazana w deklaracji CIT za miesiąc luty składanej w marcu. Jeżeli podatnik dokonuje korekty odliczonego podatku od towarów i usług w deklaracji VAT składanej w lutym, to przychody i koszty podatkowe wynikające z korekty powinien wykazać w deklaracji CIT-2 za miesiąc luty składanej do 20 marca.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni stwierdza, że stanowisko Podatnika jest prawidłowe tj. Strona zobowiązana jest złożyć korektę zeznań rocznych CIT-8 za rok 2004 i 2005, ponieważ wynik skutków rocznej korekty podatku VAT winien być zaliczony do przychodów podatkowych w miesiącu lutym 2005 r. i lutym 2006 r."

Opublikowano: S.Podat. 2007/2/15