I-2/415-24/05 - Możliwość odliczenia podatku stanowego zapłaconego w USA

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 4 lipca 2005 r. Urząd Skarbowy w Zgierzu I-2/415-24/05 Możliwość odliczenia podatku stanowego zapłaconego w USA

Pytanie podatnika

Czy podatek stanowy zapłacony z tytułu zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych Ameryki podlega odliczeniu od podatku na podstawie art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

W dniu 18 kwietnia 2005 r. złożył Pan do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w kwestii odliczenia podatku stanowego, zapłaconego z tytułu zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w okresie od 1 stycznia 2004 r. do 28 marca 2004 r. przebywał Pan w Stanach Zjednoczonych Ameryki i był tam zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Od otrzymywanego wynagrodzenia pracodawca odprowadzał w Pana imieniu podatek federalny (ogólnokrajowy) i podatek stanowy, które w Pana ocenie mają charakter podatków dochodowych. Pobrana kwota podatku potwierdzona jest przez płatnika podatku. Ponieważ od 29 marca 2004 r. przebywa Pan na stałe w Polsce, podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W związku z postanowieniem art. 16 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) - zwanej dalej "Umową o unikaniu podwójnego opodatkowania" - do rozliczenia dochodów uzyskanych przez Pana z pracy najemnej w roku 2004 w Stanach Zjednoczonych Ameryki ma zastosowanie przepis art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na podstawie art. 2 pkt 2 lit. b ww. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania - do podatków, których dotyczy umowa należą w Stanach Zjednoczonych Ameryki federalne podatki od dochodu.

Pana zdaniem, użyte w art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. sformułowanie, że "odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w obcym państwie", wg wykładni gramatycznej, odnosi się do całości zapłaconego podatku bez względu na to, czy ustawodawca obcego państwa dzieli go na podatek lokalny i krajowy czy też nie; ponieważ podatek federalny i stanowy noszą znamiona podatku dochodowego. W związku z powyższym, w Pana ocenie, odliczeniu na podstawie art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie podlegać zarówno podatek federalny jak i stanowy, traktowane łącznie jako podatek dochodowy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Na podstawie art. 4a ww. ustawy przepisy art. 3 ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. W Umowie między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178) - zwanej dalej "Umową o unikaniu podwójnego opodatkowania" pojęcie osoby mającej miejsce zamieszkania na terytorium Polski zostało zdefiniowane w art. 3 ust. 7. Jest to jakakolwiek osoba mająca miejsce zamieszkania na terytorium Polski dla celów jej opodatkowania. Zgodnie z art. 4 ww. Umowy, jeśli osoba fizyczna ma miejsce zamieszkania w obydwu umawiających się Państwach, to będzie ona uważana za mającą miejsce zamieszkania w tym umawiającym się Państwie, w którym ona stale zamieszkuje.

Zatem jako osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce, powinien Pan z całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów rozliczyć się w zeznaniu podatkowym składanym polskiemu organowi podatkowemu, także wtedy, gdy na podstawie art. 16 Umowy w związku z dochodami uzyskanymi z pracy najemnej, zapłacił Pan od nich podatek za granicą. Nie oznacza to, że zapłaci Pan ten podatek podwójnie. Zapobiega temu ww. Umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania; art. 20 ust. 1 tej Umowy stanowi m.in., że Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych.

Art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że jeżeli podatnik, o których mowa w art. 3 ust. 1 tej ustawy, osiąga również dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi o zastosowaniu metody określonej w ust. 8 (tzw. metoda wyłączenia z progresją), dochody te łączy się z dochodami ze źródeł przychodów położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym przypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu w tym państwie. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w państwie obcym. Przepisy art. 11 ust. 3 i 4 (dotyczące przeliczania walut) stosuje się odpowiednio.

W myśl postanowień art. 2 pkt 2 lit. b ww. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, do istniejących obecnie podatków, których dotyczy niniejsza umowa należą w Stanach Zjednoczonych Ameryki federalne podatki od dochodu, pobierane stosownie do Wewnętrznego Kodeksu Dochodów (inne niż podatek od zatrudnienia przewidziany w rozdziałach 2 i 21). Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 12 Umowy określenie "podatek" oznacza jakikolwiek podatek pobierany przez Polskę lub Stany Zjednoczone, którego dotyczy niniejsza Umowa na mocy postanowień art. 2. Jak wyżej wskazano, na podstawie postanowienia zawartego w art. 20 ust. 1 tej Umowy, Polska zezwoli osobie mającej miejsce zamieszkania w Polsce na zaliczenie na poczet należnych w Polsce podatków odpowiednich kwot podatków, zapłaconych w Stanach Zjednoczonych. Biorąc pod uwagę powyższe zapisy należy uznać, że odliczeniu na podstawie art. 27 ust. 9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie podlegać tylko podatek federalny zapłacony przez Pana w Stanach Zjednoczonych, ponieważ tego podatku dotyczy Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisana w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 r. (Dz. U. z 1976 r. Nr 31, poz. 178).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl