I 2/415-17/07 - Czy powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekształceniem prawa lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i sprzedażą w 2007 r.?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2007 r. Izba Skarbowa w Łodzi I 2/415-17/07 Czy powstaje obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych w związku z przekształceniem prawa lokatorskiego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego i sprzedażą w 2007 r.?

POSTANOWIENIE

W dniu 12 czerwca 2007 r. złożył Pan do tutejszego organu podatkowego wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.).

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 1974 r. dysponował Pan wraz z małżonką spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego. W lutym 2007 r. przekształcili Państwo prawo lokatorskie na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie w kwietniu 2007 r. dokonali Państwo zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do powyższego lokalu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 1974 r. dysponował Pan wraz z małżonką spółdzielczym lokatorskim prawem do lokalu mieszkalnego. W lutym 2007 r. przekształcili Państwo prawo lokatorskie na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Następnie w kwietniu 2007 r. dokonali Państwo zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do powyższego lokalu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu udziela interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed Sądem Administracyjnym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

*

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

*

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

*

prawa wieczystego użytkowania gruntów

*

innych rzeczy. -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) zmieniono zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania mają jednak zastosowanie do dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości i praw nabytych po 1 stycznia 2007 r. W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości, a kosztami nabycia. Zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia m.in. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie - jeżeli podatnik był zameldowany w wymienionym lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przedmiotem zbycia jest spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, powstałe na skutek przekształcenia prawa o charakterze lokatorskim. Własnościowe prawo do lokalu, zostało zaliczone do ograniczonych praw rzeczowych. Równocześnie wyposażono je w przymiot prawa zbywalnego, które przysługuje jedynie członkowi spółdzielni i uprawnia go do używania przydzielonego lokalu. Również lokatorskie prawo do lokalu uprawnia do używania przydzielonego lokalu. Dalej już występują istotne różnice w porównaniu z prawem o charakterze własnościowym. Nie zaliczono bowiem lokatorskiego prawa do lokalu do katalogu ograniczonych praw rzeczowych - art. 244 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r., Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). W myśl art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) lokatorskie prawo do lokalu jest niezbywalne. Warunkiem koniecznym, aby zrealizować zamiar sprzedaży lokatorskiego prawa do lokalu spółdzielczego, jest potrzeba jego przekształcenia w prawo własnościowe.

Nowe zasady regulują opodatkowanie dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości nabytej nie wcześniej niż przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie. Objęty zwolnieniem dwunastomiesięczny okres zameldowania wynikający z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - winien być liczony od dnia nabycia lokalu mieszkalnego, tj. w omawianym przypadku od lutego 2007 r. Zameldowanie na pobyt stały przed dniem nabycia, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pozostaje bez znaczenia - dla zastosowania zwolnienia o którym mowa a art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy. Do okresu zameldowania nie jest uwzględniany okres zameldowania przed dniem 1 stycznia 2007 r.

Biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy oraz stan faktyczny przedstawiony w Pana wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu nie potwierdza Pana stanowiska w sprawie i uznaje je - za nieprawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa, interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak zastosuje się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. Interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl