I-1/415/42/07 - Odsetki od kredytu inwestycyjnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 lipca 2007 r. Urząd Skarbowy w Zgierzu I-1/415/42/07 Odsetki od kredytu inwestycyjnego.

"(...) w części zapytania, dotyczącym możliwości sfinansowania kosztów budowy budynku mieszkalnego w ramach prowadzonej działalności z przeznaczeniem na wynajem z kredytu zaciągniętego na cele mieszkalne jako osoba fizyczna - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu wyjaśnia, co następuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

W sytuacji gdy kredyt zostanie przeznaczony na potrzeby prowadzonej działalności, odsetki od tego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodów. W zakresie możliwości uznania ich za koszt podatkowy konieczne jest uwzględnienie art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (...). Wynika z niego, że nie stanowią kosztu podatkowego naliczone, lecz niezapłacone odsetki m.in. od kredytów (pożyczek). W świetle powyższego odsetki od otrzymanego kredytu stanowią koszt uzyskania przychodów pod warunkiem, że zostaną uregulowane (zapłacone). Są takim kosztem w dacie zapłaty.

Przy czym odsetki od kredytów inwestycyjnych zwiększają koszty inwestycji i nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodów w okresie realizacji tych inwestycji.

Powyższe wynika z treści art. 22g i art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl pierwszego z powołanych przepisów, odsetki od kredytu zaciągniętego na wytworzenie środka trwałego uznawane są za składnik jego ceny nabycia będącej podstawą naliczania odpisów amortyzacyjnych. Przy czym zasada ta ma zastosowanie jedynie w odniesieniu do odsetek naliczonych do dnia przekazania składnika majątku do używania, tj. w okresie realizacji inwestycji. Konsekwencją jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie ich realizacji. Odsetki za ten okres powiększają wartość początkową środka trwałego i stanowią koszt uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Odsetki za okres po przyjęciu środka trwałego do używania stanowią koszt uzyskania przychodu na warunkach określonych w powołanym wcześniej art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. w dacie zapłaty.

Przepisy prawa podatkowego nie uzależniają możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od pożyczek (kredytów) przeznaczonych na sfinansowanie wytworzenia środka trwałego od klasyfikacji czy nazwy kredytów, które stosowane są przez instytucje finansowe. Nie uzależniają również możliwości dokonywania zaliczania w koszty odsetek, biorąc za kryterium rodzaj zaciągniętego kredytu.

Warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów wydatków związanych z uzyskaniem kredytu oraz odsetek od kredytu jest istnienie związku przyczynowo-skutkowego z przychodami oraz fakt ich zapłacenia.

Decydujące znaczenie dla ustalenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ma faktyczne przeznaczenie środków uzyskanych z tytułu zaciągniętego kredytu na sfinansowanie w Pani przypadku budowy budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na wynajem (wytworzenie środka trwałego).

Reasumując, odsetki od kredytu, który w całości będzie pokrywał wydatki związane z budową budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na wynajem, tj. na cele prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej, stanowić będą koszt uzyskania przychodów. Do dnia zakończenia budowy odsetki podwyższą wartość środka trwałego i stanowić będą koszty uzyskania przychodu poprzez odpisy amortyzacyjne, potem zaś stanowić będą koszty uzyskania w dacie zapłaty. (...)"

Opublikowano: S.Podat. 2008/1/41-42