GPP-110-4560-72/09/PE/RP - Zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 listopada 2009 r. Główny Inspektorat Pracy GPP-110-4560-72/09/PE/RP Zasady ustalania ekwiwalentu pieniężnego za urlop.

(...) Wyrównanie wynagrodzenia pracownika do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę jest wypłatą gwarancyjną, podobnie jak wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, które również nie jest uwzględniane przy ustalaniu wynagrodzenia i ekwiwalentu pieniężnego za urlop. Obowiązek wypłacenia pracownikowi takiego wyrównania nakładają na pracodawcę przepisy art. 7 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zgodnie z nimi pracownikowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy gwarantowane jest w każdym miesiącu minimalne wynagrodzenie za pracę. Jeżeli w danym miesiącu - z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy - wynagrodzenie pracownika jest niższe od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, pracodawca ma obowiązek wypłacenia wyrównania tej kwoty.

Zatem, jeśli umowa o pracę zostanie rozwiązana w dniu 30 listopada 2009 r., pracodawca ustalając wysokość ekwiwalentu pieniężnego za urlop przysługującego pracownikowi powinien stosować zasady "nowego" rozporządzenia urlopowego, a więc do podstawy wymiaru nie powinna być wliczana kwota wyrównania wynagrodzenia pracownika do wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Opublikowano: Rzeczposp. DF 2009/282/2