GPP-110-4560-38-1/10/PE/RP - Zasady ustalania wynagrodzenia za tzw. urlop okolicznościowy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 2 lipca 2010 r. Główny Inspektorat Pracy GPP-110-4560-38-1/10/PE/RP Zasady ustalania wynagrodzenia za tzw. urlop okolicznościowy.

Stosownie do § 5 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawą obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.) przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.

Zatem w przypadku tzw. urlopu okolicznościowego, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, aby ustalić to wynagrodzenie, należy zastosować zasady obowiązujące przy określaniu wysokości wynagrodzenia urlopowego.

Wynagrodzenie za czas zwolnienia od pracy z tytułu urlopu okolicznościowego ustala się więc stosując zasady wynikające z przepisów rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 2, poz. 14 ze zm.) z wyłączeniem:

-

jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,

-

wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,

-

gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,

-

wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,

-

ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,

-

dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,

-

wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby,

-

nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego,

-

należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,

-

odpraw emerytalnych lub rentowych albo innych odpraw pieniężnych,

-

wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej kwocie uwzględnia się w wynagrodzeniu za czas urlopu okolicznościowego w wysokości należnej pracownikowi za miesiąc, w którym miał miejsce urlop okolicznościowy. Natomiast składniki wynagrodzenia ustalane w przeciętnej wysokości oblicza się wyłącznie z miesiąca, w którym przypadało zwolnienie od pracy (a nie jak przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop w wysokości średniej z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu).

W związku z powyższym w sytuacji kiedy w miesiącu, w którym pracownik korzystał z urlopu okolicznościowego, wynagrodzenie pracownika za ten miesiąc składało się tylko ze składników stałych, gdyż pracownik nie wypracował żadnej kwoty ze składników zmiennych, ustalając wynagrodzenie za czas urlopu okolicznościowego tego pracownika należy obliczyć wynagrodzenie tylko ze stałych składników.

Opublikowano: Rzeczposp. DF 2010/156/2