GN 8/KK/223/2001 - Uzyskanie opinii o udzielonej pomocy przez organ nadzorujący.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 października 2001 r. Ministerstwo Finansów GN 8/KK/223/2001 Uzyskanie opinii o udzielonej pomocy przez organ nadzorujący.

"Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych mogą wynikać z przepisów prawa lub z decyzji wydanej przez organ podatkowy w indywidualnej sprawie. Jeżeli w ustawach restrukturyzacyjnych (takich jak np. ustawa o wspieraniu restrukturyzacji przemysłu obronnego i modernizacji technicznej Sił Zbrojnych RP, ustawa o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe, ustawa o restrukturyzacji finansowej górnictwa siarki, ustawa o dostosowaniu górnictwa węgla kamiennego do funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej oraz szczególnych uprawnieniach i zadaniach gmin górniczych) np. odroczenie terminu płatności zobowiązań, nienaliczanie opłaty prolongacyjnej lub umorzenie zaległości wynika wprost z przepisów, wówczas nie ma potrzeby wydawania decyzji w tej sprawie. Zgodnie z art. 207 § 2 Ordynacji podatkowej decyzja rozstrzyga sprawę co do jej istoty. Przedmiotowe sprawy są natomiast "rozstrzygane" bezpośrednio przez ustawodawcę. W takim bowiem przypadku organ podatkowy wydając decyzję powielałby rozwiązanie zawarte w ustawie, trudno jednak mówić o rozstrzygnięciu sprawy.

A zatem we wszystkich ustawach restrukturyzacyjnych, gdy z przepisów wynika wprost, że zobowiązanie podlega umorzeniu, odroczeniu itp., nie ma potrzeby wydawania odrębnej decyzji na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej. Natomiast jeśli przepisy ww. ustaw dopuszczają możliwość zastosowania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych np. zobowiązanie może podlegać umorzeniu, odroczeniu itp., wówczas organ podatkowy wydaje decyzję np. w sprawie umorzenia zaległości podatkowej. Rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie pozostawione jest bowiem organowi podatkowemu.

Mając powyższe na uwadze, urzędy skarbowe, które dotychczas przesłały do organu nadzorującego w celu wydania opinii projekty umów i decyzji pomocowych, których wartość przekracza 1 mln EURO, a w postępowaniu tym nie występują w charakterze organu udzielającego pomocy, powinny wycofać złożone wnioski o wydanie opinii, o której mowa w art. 25 ustawy pomocowej."

Opublikowano: S.Podat. 2002/3/33