FUs 411-308/03

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 października 2003 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych FUs 411-308/03

W odpowiedzi na pismo jednego z oddziałów ZUS w sprawie rozliczenia zasiłku chorobowego wypłacanego po śmierci pracownika, Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie wyjaśnia:

W myśl art. 65 ust. 2 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. Nr 60, poz. 636 z późn. zm.) w przypadku śmierci ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku, zasiłek ten wypłaca się osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego. Z treści powyższego przepisu wynika, że fakt śmierci ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku - do którego prawo wskutek śmierci uprawnionego nabywają osoby wskazane tym przepisem - nie ma wpływu na charakter prawny tego świadczenia pieniężnego. Art. 65 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego stanowi bowiem o wypłacie uprawnionym osobom zasiłku.

W związku z powyższym jeżeli zasiłek chorobowy po zmarłym ubezpieczonym wypłacany jest przez byłego pracodawcę, płatnik ten zgodnie z § 5 ust. 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu postępowania w sprawach rozliczania składek, wypłaconych zasiłków z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego, zasiłków rodzinnych, pielęgnacyjnych i wychowawczych oraz kolejności wpłat składek na poszczególne fundusze (Dz. U. Nr 165, poz. 1197 z późn. zm.), ma prawo do rozliczenia wypłaconego świadczenia w dokumentach rozliczeniowych oraz do pomniejszenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne o kwotę zasiłku chorobowego wypłaconego na rzecz osób, które nabyły do niego prawo (wykazując w imiennym raporcie miesięcznym ZUS RSA jako osobę, za którą przysługuje świadczenie zmarłego).

Opublikowano: G.Urzędowa 2004/1/4