FS10/063/14/565/SAA/11/8246 - Stanowisko Ministra Finansów w sprawie interpretacji art. 26b ust. 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721 ze zm.)

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 30 grudnia 2011 r. Ministerstwo Finansów FS10/063/14/565/SAA/11/8246 Stanowisko Ministra Finansów w sprawie interpretacji art. 26b ust. 7 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r., Nr 127, poz. 721 ze zm.)

W rwiązku z pismem znak: WOP/l 831/2011 dotyczącym stosowania przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5 oraz ust. 2 ustawy o finansach publicznych w odniesieniu do przepisów art. 26a-26c (przede wszystkim art. 26b ust. 7) ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych-uprzejmie informuje:

Kwestia interpretacji przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 127, poz. 721 z późn. zm.) w kontekście postanowień ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.) należy do właściwości Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Jednocześnie przedstawiam następujące stanowisko:

Na podstawie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawcy spełniającemu warunki określone w art. 26a-26c ustawy przysługuje ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego w wysokości określonej w ustawie. Zgodnie z art. 26b ust. 7 ww. ustawy miesięczne dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzenia pracownika w części finansowanej ze środków publicznych.

Zgodnie z postanowieniami ustawy o finansach publicznych środkami publicznymi są m.in. dochody publiczne i przychody jednostek sektora finansów publicznych pochodzące z prowadzonej przez nie działalności oraz pochodzące z innych źródeł (art. 5 ust. 1 pkt 1 i 5). Dochodami publicznymi są m.in. wpływy ze sprzedaży wyrobów i usług świadczonych przez jednostki sektora finansów publicznych (art. 5 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy).

Ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnoprawnych posługuje się pojęciem "środki publiczne", natomiast nie została równocześnie wprowadzona w tej ustawie definicja tego pojęcia (terminu). Zatem występujący w ww. ustawie termin "środki publiczne" należy rozumieć w znaczeniu zdefiniowanym w art. 5 ustawy o finansach publicznych.

Z postanowień ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027 z późn. zm.) wynika, że środki finansowe

Narodowego Funduszu Zdrowia (pochodzące przede wszystkim ze składek na ubezpieczenie zdrowotne), przekazywane samodzielnym publicznym zakładom opieki zdrowotnej (SPZOZ) w ramach odpłatności za świadczone przez SPZOZ usługi - są środkami publicznymi. Z takiego ich charakteru wynika szereg regulacji i obowiązków wiążących się z ich wydatkowaniem i wykorzystaniem, w tym wynikające z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej (...) ciążące m.in. na świadczeniodawcach obowiązki sprawozdawcze.

Z uzyskiwanych przez jednostki sektora finansów publicznych dochodów i przychodów, stanowiących środki publiczne, finansowana jest działalność tych jednostek, w tym wydatki na wynagrodzenia pracowników.

Jednocześnie należy zauważyć, że wypłacane przez PFRON pracodawcy dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych stanowi refundację wydatków poniesionych przez pracodawcę na ten cel. Zgodnie z art. 26a ust. 4 ustawy o rehabilitacji (...) kwota miesięcznego dofinansowania nie może przekroczyć kwoty 90% faktycznie poniesionych miesięcznych kosztów płacy. a w przypadku pracodawcy wykonującego działalność gospodarczą, w rozumieniu przepisów o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej 75% tych kosztów.

Ponadto zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 9 stycznia 2009 r. w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 8. poz. 43 z późn. zm.) pracodawca składa wniosek o wypłatę miesięcznego dofinansowania za dany miesiąc w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego wniosek dotyczy.

Wobec powyższego należy uznać, że wypłacane ze środków PFRON miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (stanowiące refundację wynagrodzeń wypłaconych pracownikom niepełnosprawnym przez pracodawcę) nie przysługuje SPZOZ oraz zakładom aktywności zawodowej funkcjonującym w formie samorządowych zakładów budżetowych, które są jednostkami sektora finansów publicznych finansującymi swoją działalność (w tym wynagrodzenia pracowników) ze środków publicznych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl