FP.3110-1/int./10 - Garaż blaszany a podatek od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 kwietnia 2010 r. Urząd Miejski w Bytomiu FP.3110-1/int./10 Garaż blaszany a podatek od nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14j ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 8 lutego 2010 r. (...) o udzielenie interpretacji prawa podatkowego uzupełnionego pismem z dnia 24 lutego 2010 r. udzielam na wniosek (...) pisemnej interpretacji stwierdzając, że:

1.

stanowisko przedstawione przez (...) wnioskach jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2010 r. (...) złożył wniosek o wydanie pisemnej interpretacji zwracając się do tut. organu podatkowego z pytaniem czy garaże blaszane niezwiązane z gruntem oraz niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanowiskiem:

1.

garaże blaszane są konstrukcji metalowej szkieletowej samonośne, poszycie (obudowa) najczęściej wykonane z blachy płaskiej lub blachy fałdowej,

2.

garaże blaszane nie są związane z gruntem ponieważ można je rozebrać lub przestawić bez uszkodzenia zasadniczej konstrukcji nośnej.

Z uwagi na fakt, że przedstawione stanowisko przez (...) jest zgodne ze stanowiskiem tut. organu podatkowego ograniczono się wyłącznie do przedstawienia podstawy prawnej takiego stanowiska.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) opodatkowaniu podlegają grunty, budynki lub ich części oraz budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy budynek jest to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Definicja ta wyklucza możliwość sklasyfikowania garażu blaszanego jako budynku. Garaż blaszany jest zatem budowlą, która podlega opodatkowaniu jedynie wtedy, gdy jest związana z prowadzeniem działalności gospodarczej. Jeżeli zatem właściciel garażu jest przedsiębiorcą lub innym podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą, obiekt taki jako związany z prowadzeniem działalności gospodarczej podlega podatkowi od nieruchomości. W przeciwnym wypadku nie jest objęty zakresem przedmiotowym podatku od nieruchomości.

Na podstawie podanego przez (...) stanu faktycznego garaże blaszane nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a z uwagi na brak fundamentów nie są trwale związane z gruntem.

Na niniejszą interpretację przysługuje prawo wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Bytomia, w terminie 30 dni od daty jej doręczenia - zgodnie z art. 3 § 2 pkt 4a ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.).

Skargę wnosi się po uprzednim pisemnym wezwaniu Prezydenta Miasta Bytomia do usunięcia naruszenia prawa, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu niniejszej interpretacji (art. 52 § 3 p.p.s.a.).

Skargę wnosi się w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa (art. 53 § 2 p.p.s.a).

Opublikowano: www.bip.um.bytom.pl