FnNr 3110/II/3/12P/06 - Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli (sieci lokalnej i kotłowni) będących własnością spółdzielni mieszkaniowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 kwietnia 2006 r. Urząd Miasta w Ełku FnNr 3110/II/3/12P/06 Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości budowli (sieci lokalnej i kotłowni) będących własnością spółdzielni mieszkaniowej.

Pytanie podatnika dotyczy udzielenia pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania się za budowle (sieci cieplnej i kotłowni) - będące własnością Spółdzielni, która dostarcza ciepło na potrzeby mieszkaniowe oraz częściowo dla innych odbiorców.

Prezydent Miasta Ełk działając na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3, § 4, art. 14 § 1, § 2 i § 7, art. 216 w zw. z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych(1) (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 12.04.2006 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie opodatkowania się podatkiem od nieruchomości za budowle,

postanawia:

- stwierdzić, że podatkiem od nieruchomości podlegają budowle tylko w tej części, w jakiej są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, a w powyższym przypadku - w 14% ich wartości.

W dniu 12.04.2006 r. Spółdzielnia Mieszkaniowa w Ełku zwróciła się do Prezydenta Miasta Ełk w trybie art. 14a ww. ustawy dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania się za budowle (sieci cieplnej i kotłowni) - będące własnością Spółdzielni, która dostarcza ciepło na potrzeby mieszkaniowe oraz częściowo dla innych odbiorców. Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie.

Powszechnie w orzecznictwie i doktrynie prawa przyjmuje się, że spółdzielnie mieszkaniowe nie są przedsiębiorcami, a ich działalność statutowa polegająca na zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych członków i ich rodzin nie jest traktowana jako działalność gospodarcza. Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wprowadzając jako przedmiot opodatkowania "część budowli" ustawodawca nie określił jednak zasad jej podziału na część związaną z działalnością gospodarczą. Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale składu pięciu sędziów z dnia 4 czerwca 2001 r. (sygn. Akt FPK 5/01) wyraził pogląd, że: "przepis art. 3 ust. 1 pkt 2 (obecnie jest to art. 2 ust. 1 pkt 3) ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. Nr 9, poz. 31 ze zm.) pozwala na procentowe określenie części budowli związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza lub leśna - w celu ustalenia jej wartości". Mając na uwadze powyższe stanowisko Sądu, możliwe jest określenie dla celów podatku od nieruchomości części budowli jako ułamek lub procent jej wartości.

W świetle przywołanych wyżej poglądów doktryny prawa podatkowego oraz orzecznictwa należy przyjąć, iż Spółdzielnia mieszkaniowa powinna obciążyć się podatkiem od nieruchomości za część ww. budowli tj. 14% ich wartości, bowiem w takim procencie sprzedaje ciepło na zewnątrz.

Stanowisko podatnika uznano za nieprawidłowe i postanowiono jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja przepisów prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika. Jeśli jednak podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia danego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Niniejsze postanowienie, jak stanie się ostateczne, po usunięciu danych identyfikujących podatnika zostanie przesłane do Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie, celem jego zamieszczenia na stronie internetowej izby skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie w terminie 7 dni od daty jego doręczenia, za pośrednictwem Prezydenta Miasta Ełk.

_________

(1) Niniejsza ustawa dokonuje w zakresie swojej regulacji wdrożenia następujących dyrektyw Wspólnot Europejskich:

- dyrektywy 92/106/EWG z dnia 7 grudnia 1992 r. w sprawie ustanowienia wspólnych zasad dla niektórych typów transportu kombinowanego towarów między państwami członkowskimi (Dz. Urz. WE L 368 z 17.12.1992),

- dyrektywy 1999/62/WE z dnia 17 czerwca 1999 r. w sprawie pobierania opłat za użytkowanie niektórych typów infrastruktury przez pojazdy ciężarowe (Dz. Urz. WE L 187 z 20.07.1999).

Dane dotyczące ogłoszenia aktów prawa Unii Europejskiej, zamieszczone w niniejszej ustawie - z dniem uzyskania przez Rzeczpospolitą Polską członkostwa w Unii Europejskiej - dotyczą ogłoszenia tych aktów w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej - wydanie specjalne; tekst jedn. Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl