FN3110-1/07 - Powstanie obowiązku podatkowego za obiekty budowlane.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lipca 2007 r. Urząd Miasta Rypin FN3110-1/07 Powstanie obowiązku podatkowego za obiekty budowlane.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Burmistrz Miasta Rypina

postanawia

uznać za nieprawidłowe stanowisko Przedsiębiorstwa Komunalnego,.. Sp. z o.o. w Rypinie w sprawie opodatkowania budowli na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) zgodnie z którym obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia r. następującego po r. w którym budowa została zakończona.

UZASADNIENIE:

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Burmistrz Miasta na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 29 czerwca 2007 r. do tut. Urzędu wpłynął wniosek Przedsiębiorstwa o udzielenie informacji w trybie art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej w sprawie, czy Spółka ma obowiązek płacić podatek od budowli w 2007 r. czy od 2008 r. Obiekty budowlane dot. sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w ulicach Piaski, Mławskiej, Żytniej, Rzeźniczej i Kościuszki zostały wybudowane przez Gminę Miasto Rypin w 2007 r. Rada Miasta Rypina w dniu 20 kwietnia 2007 r. podjęła Uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na wniesienie ww. budowli, stanowiących własność Gminy Miasta Rypina jako aportu do P.K.,.. w Rypinie.

Zasadą jest, iż obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku (art. 6 ust. 1). Taką okolicznością jest nabycie własności lub w określonych przypadkach posiadania przedmiotów opodatkowania. W odrębny sposób określono moment powstania obowiązku podatkowego w sytuacji, gdy przedmiot opodatkowania (budynek, budowla) staje się własnością podatnika w sposób "pierwotny" tzn. przez jego wybudowanie. W takim przypadku stosuje się art. 6 ust. 2 ustawy, gdzie powstanie obowiązku jest uzależnione od zakończenia budowy lub też rozpoczęcia użytkowania budynku lub budowli i powstaje z dniem 1 stycznia r. następującego po r., w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub budowli przed ich ostatecznym wykończeniem. Artykuł 6 ust. 2 określa moment powstania obowiązku podatkowego, odroczony, o ile zakończono budowę lub rozpoczęto użytkowanie budynku lub budowli przed jej zakończeniem. Ten okres "wakacji podatkowych" zostaje przerwany wskutek zaistnienia innej okoliczności faktycznej lub prawnej, która powoduje powstanie obowiązku podatkowego (np. nabycie własności nieruchomości, wniesienia jako aport). Jest to samoistna przesłanka warunkująca powstanie obowiązku podatkowego. W tym przypadku okolicznością od której uzależniony jest obowiązek podatkowy nie jest istnienie budowli lub budynku (podmiot nabywa obiekt już istniejący), ale nabycie prawa własności. W jednym z orzeczeń NSA (Wyrok NSA z dnia 19 stycznia 1998 r., sygn. akt I SA/Wr 2124/96, Wspólnota 1998, Nr 29) orzekł, iż art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych dotyczy takich sytuacji, w których powstanie budynku czy budowli jest okolicznością od której uzależniony jest obowiązek podatkowy. Nie obejmuje natomiast sytuacji, gdy budynek lub budowla istniała zarówno w chwili zawarcia umowy jak i wcześniej.

W związku z powyższym należy przyjąć, iż powstanie obowiązku podatkowego za obiekty budowlane - budowle dot. sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w ulicach Piaski, Mławskiej, Żytniej, Rzeźniczej i Kościuszki wniesione aportem do Spółki,.. następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku - tj. od dnia 1 maja 2007 r.

POUCZENIE:

Interpretacji powyższej udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w piśmie oraz w oparciu o obowiązujące w dniu wydania informacji przepisy prawa. Na podstawie art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Włocławku, które wnosi się za pośrednictwem tutejszego organu, w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl