Fn.VIII/311102-1-1/09 - Wymiar podatku dla budowli.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 czerwca 2009 r. Urząd Miasta w Poznaniu Fn.VIII/311102-1-1/09 Wymiar podatku dla budowli.

INTERPRETACJA PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Poznania na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w związku z art. 14b i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja Podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek podatnika o udzielenie interpretacji: czy dla celów wymiaru podatku od nieruchomości jako podlegającą temu podatkowi budowlę należy traktować wyłącznie fundament betonowy, czy też fundament ten łącznie ze stojącym na nim metalowym, przenośnym zbiornikiem na piasek (silosem) stanowiącym element systemu magazynowania piasku.

postanawia

uznać za prawidłowe stanowisko Podatnika wyrażone we wniosku złożonym przez (...) Sp. z o.o. w dniu 26 marca 2009 r. o interpretację przepisów prawa podatkowego zgodnie z którym podatkowi od nieruchomości podlega jedynie fundament betonowy.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26 marca 2009 r., uzupełnionym dnia 27 kwietnia 2009 r. (na wezwanie tut. urzędu), Spółka zwróciła się, zgodnie z art. 14b ustawy Ordynacji podatkowej, o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Zapytanie dotyczyło stosowania art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), tj. czy dla celów wymiaru podatku od nieruchomości jako podlegającą temu podatkowi budowlę należy traktować wyłącznie fundament betonowy o wymiarach 3x3m2, czy też fundament ten łącznie ze stojącym na nim aktualnie, metalowym, przenośnym zbiornikiem na piasek (silosem) stanowiącym element systemu magazynowania piasku?

Spółka w 2008 r. na podstawie decyzji Prezydenta Miasta Poznania nr (...) z dnia (...) r. o zatwierdzeniu projektu budowlanego i udzieleniu pozwolenia na wykonanie robót budowlanych wybudowała fundament betonowy o wymiarach 3x3m2, na którym ustawiono przenośny metalowy zbiornik na piasek (silos). Zbiornik ten chociaż stanowi łącznie z fundamentem całość użytkową, usytuowany jest na fundamencie tymczasowo.

Na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W świetle art. 1a ust. 1 pkt 2 budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) budowla to każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: lotniska, drogi, linie kolejowe, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stające maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, naziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze pomniki a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Zatem biorąc pod uwagę przytoczone przepisy jako budowlę należy zakwalifikować fundament pod urządzenie, jakim jest silos.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu ul. Ratajczaka 10/12 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć ojej wydaniu-do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Poznania Wydział Finansowy Oddział Podatku od Nieruchomości Osób Prawnych ul. Słowackiego 22, 60-823 Poznań.

Opublikowano: bip.city.poznan.pl