Fn.VIII/31102-1-4/10 - Podatek od nieruchomości przy przebudowie budynku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 października 2010 r. Urząd Miasta w Poznaniu Fn.VIII/31102-1-4/10 Podatek od nieruchomości przy przebudowie budynku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA PRAWA PODATKOWEGO

Prezydent Miasta Poznania na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w związku z art. 14b i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko Spółki (...) sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 30 czerwca 2010 r. (data wpływu 23 lipca 2010 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej w sprawie sposobu zastosowania prawa podatkowego w odniesieniu do momentu powstania obowiązku podatkowego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Dnia 23 lipca 2010 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej co do momentu powstania obowiązku podatkowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

(...) sp. z o.o. dokonała przebudowy budynku przy ulicy (...). W związku z niejasnościami dotyczącymi momentu powstania obowiązku podatkowego spółka zwróciła się pismem z dnia 30 czerwca 2010 r. z prośbą o dokonanie interpretacji art. 6 ust. 1 do art. 6 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613). W celu upewnienia się czy ww. pismo jest wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej w trybie art. 14j § 1 i § 3 ustawy - Ordynacja podatkowa wystosowano wezwanie do spółki z prośbą o wyjaśnienie czy przedłożone pismo należy traktować jako wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. W przypadku odpowiedzi twierdzącej wezwano Spółkę do przedłożenia potwierdzenia dokonania opłaty za wydanie interpretacji oraz oświadczenie w trybie art. 14b § 4, a także szczegółowego przedstawienia stanu faktycznego (pismo z dnia 30 czerwca 2010 r. było bardzo ogólne).

Wnioskodawca uzupełnił wniosek o brakujące dokumenty w dniu 14 września 2010 r. oraz przedstawił stan faktyczny właz ze swoim stanowiskiem w sprawie. W związku z powyższym stan faktyczny według Strony przedstawia się w sposób następujący: Na podstawie decyzji pozwolenia na budowę wydanej przez Prezydenta Miasta Poznania z dnia 5 marca 2009 r. w nieruchomości przy ulicy (...) w Poznaniu, rozpoczęła się przebudowa istniejącego magazynu w budynku (...) na dwie niezależne kondygnacje: pomieszczenia biurowe na I piętrze oraz pomieszczenia usługowe na parterze. W dniu 18 maja 2010 r. (...) Sp. z o.o. otrzymała zaświadczenie dotyczące zakończenia robót budowlanych na podstawie złożonych dokumentów. W myśl art. 57 Prawa budowlanego, stwierdzono gotowość obiektu budowlanego do użytkowania, zgodnie ze złożonym oświadczeniem kierownika budowy, zawartym w dzienniku budowy. Niejasność wg. strony budzi moment powstania obowiązku podatkowego, mając na uwadze art. 6 ust. 1 oraz art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613). Zgodnie z art. 6 ust. 1 "Obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku". Zgodnie natomiast z art. 6 ust. 2 "Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem".

Zdaniem podatnika powyższe kwalifikuje (...) z o.o. do skorzystania z art. 6 ust. 2, gdyż otrzymał stosowne zaświadczenie stanowiące pozwolenie na użytkowanie przebudowanej części i winien regulować podatek za nowo powstałe powierzchnie od dnia 1 stycznia 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Przepis art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613) stanowi podstawową zasadę momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości. Takimi okolicznościami niewątpliwie będzie zakup nieruchomości, nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu, wynajęcie nieruchomości stanowiącej własność jednostki samorządu terytorialnego lub Skarbu Państwa. Po zaistnieniu zdarzeń, mających wpływ na podstawę opodatkowania, obowiązek podatkowy powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły przesłanki uzasadniające powstanie obowiązku podatkowego. Z kolei treść art. 6 ust. 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych wprowadza istotną różnicę. Brzmi on "Jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy, jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku, w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części przed ich ostatecznym wykończeniem". W tym szczególnym przypadku okolicznością uzasadniającą powstanie obowiązku podatkowego jest "istnienie budynku lub budowli". Obiekty zaczynają "istnieć" po ich wybudowaniu, co sprowadza się do stwierdzenia, iż szczególny przypadek jakim jest art. 6 ust. 2 ma miejsce tylko i wyłącznie w przypadku nowo wybudowanych budynków lub budowli, wcześniej nieistniejących (Komentarz do art. 6 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych L. Etel, S. Presnarowicz, G. Dudar, Podatki i opłaty lokalne. Podatek rolny. Podatek leśny. Komentarz, ABC, 2008).

Należy zaznaczyć, iż przepisy prawa podatkowego należy traktować w sposób ścisły i nie należy dokonywać w tej sprawie wykładni rozszerzającej. Przypadek przedstawiony przez spółkę nie wypełnia znamion art. 6 ust. 2. Jak wynika bowiem z pisma przesłanego przez Stronę w odpowiedzi na wezwanie z dnia 20 sierpnia 2010 r., mamy tutaj do czynienia z przebudową budynku (magazynu) już istniejącego, wobec czego po dokonaniu przebudowy/rozbudowy nowe powierzchnie podlegają zgłoszeniu zgodnie z treścią art. 6 ust. 1, czyli od miesiąca następującego po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie (zaświadczenie z dnia 18 maja 2010 r. o zakończeniu robót budowlanych). W przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w przypadku dodatkowej powierzchni powstałej w wyniku przebudowy powstanie od pierwszego dnia następującego po miesiącu, w którym wydano zaświadczenie o zakończeniu robót budowlanych tj.: od dnia 1 czerwca 2010 r. Nie ulega wątpliwości, że przepis art. 6 ust. 2 nie odnosi się do budynków już istniejących, poddanych np.: kapitalnemu remontowi. Dotyczy on tylko nowych budynków i budowli. Okolicznością decydującą o powstaniu obowiązku podatkowego jest istnienie budynku czy budowli. Ta okoliczność powstaje wraz z wybudowaniem budynku/budowli. Uzależnienie obowiązku podatkowego od istnienia budynku/budowli sprowadza się zatem do tego, że musi powstać nieistniejący wcześniej budynek/budowla (m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 czerwca 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 147/09). Z przedstawionego zaświadczenia dotyczącego zakończenia robót budowlanych wydanego przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w dniu 18 maja 2010 jasno wynika, że dotyczy ono gotowości do użytkowania przebudowanej części istniejącego budynku usługowego z częścią administracyjną na pomieszczenia usługowe i biurowe. W związku z powyższym zastosowanie znajduje tu przepis art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

POUCZENIE

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu ul. Ratajczaka 10/12 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu-do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Poznania Wydział Finansowy Oddział Podatku od Nieruchomości Osób Prawnych ul. Słowackiego 22, 60-823 Poznań.

Opublikowano: bip.city.poznan.pl