Fn.VIII/31102-1-2/08 - Stawka podatku od nieruchomości w przypadku wynajęcia części powierzchni budynków instytucji rynku pracy, szkole wyższej oraz przedsiębiorcy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2008 r. Urząd Miasta w Poznaniu Fn.VIII/31102-1-2/08 Stawka podatku od nieruchomości w przypadku wynajęcia części powierzchni budynków instytucji rynku pracy, szkole wyższej oraz przedsiębiorcy.

INTERPRETACJA

Prezydent Miasta Poznania działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3 w związku z art. 14b § 1 i 14c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w odpowiedzi na wniosek podatnika o udzielenie interpretacji przepisu art. 5 ust. 1 pkt 2d ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.)

postanawia

-

uznać stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku dotyczące wynajęcia części powierzchni budynków przez spółkę .

-

... Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy oraz

-

Wyższej Szkole ... - za prawidłowe

-

uznać stanowisko Podatnika wyrażone w złożonym wniosku dotyczące wynajęcia części powierzchni budynków przez spółkę .

-

Firmie ... za nieprawidłowe

i udzielić interpretacji:

-

dotyczącej stawki podatku od nieruchomości dla budynków wynajmowanych przez Spółkę... Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy oraz Wyższej Szkole ... jak dla budynków pozostałych z wyjątkiem części wynajętej powierzchni przeznaczonej na bufet.

Natomiast stawka dla Firmy ... jak dla nieruchomości związanych z działalnością gospodarczą.

-

dla określenia stawki podatku decydujące znaczenie ma "zajęcie" przedmiotu najmu na daną działalność.

-

Spółka ... może dokonać korekty podatku od nieruchomości od 1 sierpnia 2005 r. dla ... Komendy OHP, a od 1 lutego 2006 r. dla Wyższej Szkoły ...

UZASADNIENIE

W dniu 31 marca 2008 r. podatnik złożył wniosek o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów ustawy o podatkach i opłatach lokalnych w zakresie podatku od nieruchomości. Spółka ... wynajmuje część powierzchni budynków:

-

... Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy

-

Wyższej Szkole ...

-

Firmie...

Spółka ... z ... Komendą OHP umowę najmu zawarła w dniu 10 maja 2005 r. z mocą obowiązywania od 1 lipca 2005 r. Wydanie przedmiotu najmu nastąpiło w formie protokółu zdawczo-odbiorczego. Z zawartej umowy wynika, iż najemca przedmiot wykorzystuje na działalność statutową (administracyjno-biurową) wynikającą z ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy w szczególności w zakresie zatrudnienia oraz przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży, a także realizuje zadania w zakresie kształcenia i wychowania młodzieży.

Pierwsza umowa najmu z Wyższą Szkołą ... została podpisana w dniu 27 grudnia 2005 r. z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2006 r., drugą umowę podpisano 22 lutego 2007 r. z mocą obowiązywania od 1 maja 2007 r. Wydanie przedmiotów najmu nastąpiło w formie protokołu zdawczo-odbiorczych. Z umów najmu wynika, iż przedmioty najmu wykorzystuje do celów dydaktycznych związanych z tokiem studiów. może podnajmować wynajęte pomieszczenia Szkole Policealnej ... . Niewielką część wynajętej powierzchni przeznaczyła na bufet.

Umowa z firmą ... została podpisana 3 września 1997 r. z mocą obowiązywania od 1 września 1997 r. Firma ta przedmiot najmu podnajmuje Wyższej Szkole ... na cele dydaktyczne, związane z tokiem studiów.

Do zawartych umów były podpisywane aneksy zmieniające powierzchnię najmu. Najemcy dokonywali adaptacji przedmiotów najmu do swoich potrzeb we własnym zakresie i na swój koszt.

Spółka udostępniła pomieszczenia położone w budynku, na nieruchomości której jest wieczystym użytkownikiem.

Zgodnie z art. 1a pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej to grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmioty prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b), chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze wzglądów technicznych.

Natomiast zgodnie z art. 1a pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych "działalność gospodarcza" w rozumieniu cytowanej ustawy to działalność, o której mowa w przepisach Prawa działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 tegoż przepisu. Przepis art. 106 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym stanowi natomiast, że "prowadzenie przez uczelnię działalności dydaktycznej, naukowej, badawczej, doświadczalnej, artystycznej sportowej, diagnostycznej, rehabilitacyjnej lub leczniczej nie sianowi działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.)". Jeśli zatem przyjąć, iż wynajmowane przez Wyższą Szkołę pomieszczenia nie są wykorzystywane na inną działalność niż powyżej wskazane w cyt. art. 106 ustawy to nie są one przedmiotem opodatkowania związanym z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przyjmuje się, że taki charakter mają też pomieszczenia biurowe wykorzystywane na obsługę działalności "niegospodarczej" w powyższym rozumieniu. A zatem Wyższej Szkoły nie można zaliczyć do grona przedsiębiorców ani też nie ma uzasadnienia dla traktowania jej jak innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

A co za tym idzie stawka podatku powinna być jak dla budynków pozostałych. Jedynie część nieruchomości wynajęta " i przeznaczona na bufet powinna być opodatkowana stawką jak za działalność gospodarczą.

Również Komendzie Ochotniczych Hufców Pracy (OHP) nie można przypisać statutu przedsiębiorcy ani też innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą.

Ochotniczy Hufiec Pracy jest instytucją rynku pracy (art. 6 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) i państwową jednostką (jednostka budżetowa) wyspecjalizowaną w działaniach na rzecz młodzieży, w szczególności młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym, oraz bezrobotnych do 25 roku życia (art. 6 ust. 3, art. 1-17 cyt. ustawy).

A zatem i w przypadku tego podmiotu, zajmującego ten przedmiot opodatkowania stawka podatkowa od niego powinna być skalkulowana jak dla budynków pozostałych. W przypadku umowy zawartej pomiędzy Spółką a Firmą następnie tą ostatnią, a Wyższą Szkołą, wymaga wyjaśnienia czy podatnik ma prawo do zastosowania obniżonej stawki podatkowej. Umowa najmu pomiędzy Podatnikiem, a Panem prowadzącym działalność gospodarczą określa, że najemca będzie wykorzystywał przedmiot umowy do celów dydaktycznych związanych z tokiem studiów Wyższej Szkoły.

Zawarta pomiędzy najemcą nieruchomości, a Wyższą Szkołą umowa jest jedynie umową o świadczenie usług.

Przedmiotem umowy jest świadczenie przez Firmę na rzecz szkoły między innymi obsługi potrzeb lokalnych uczelni, zapewnienie optymalnego zaplecza lokalowego do prowadzenia działalności dydaktycznej, administracyjnej, badawczo-naukowej, biblioteki i czytelni. W drodze umowy o świadczenie usług przez najemcę na rzecz Wyższej Szkoły, firma zobowiązała się za wynagrodzeniem m.in. zapewnić uczelni zaplecze lokalowe.

Działalność wpisana do rejestru działalności gospodarczej w Poznaniu pod numerem jest prowadzona m.in, w zakresie zagospodarowania nieruchomości na własny rachunek, wynajem nieruchomości na własny rachunek zgodnie z zapisami ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie ma podstaw do zastosowania obniżonej stawki podatkowej. Zatem uzasadnioną prawnie stawką w powyższej sprawie jest stawka jak dla nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Obowiązek podatkowy w odpowiedniej wysokości powstaje od miesiąca następnego po miesiącu, w którym miało miejsce zdarzenie powodujące jego powstanie albo zmianę treści obowiązku (art. 6 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Zdarzeniem takim będzie objęcie w posiadanie przedmiotu opodatkowania. Biorąc pod uwagę obowiązujące prawne regulacje w tym zakresie zasadnym byłoby przyjęcie, że zdarzeniem tym, w tym omawianym przypadku wynajęcia przez podatnika przedmiotu opodatkowania osobie trzeciej, jest "zajęcie" przedmiotu najmu na daną działalność a więc jeśli strony przewidują, że wydanie - "zajęcie" nastąpi z momentem podpisania protokołu to tę datę należy przyjąć.

Spółka ... może dokonać korekty podatku od nieruchomości od 1 sierpnia 2005 r. dla ... Komendy OHP, następnie od 1 lutego 2006 r. dla Wyższej Szkoły ...

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy postanowił udzielić interpretacji jak na wstępie.

Na mniejsze postanowienie służy zażalenie w ciągu 7 dni od daty otrzymania pisma za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Poznaniu.

Opublikowano: bip.city.poznan.pl