Fn.V/31200-546/08 - Opłata skarbowa za wydawanie zezwoleń na lokalizację zjazdów prowadzących do budynków, w których oprócz mieszkań znajdują się lokale użytkowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 lutego 2009 r. Urząd Miasta w Poznaniu Fn.V/31200-546/08 Opłata skarbowa za wydawanie zezwoleń na lokalizację zjazdów prowadzących do budynków, w których oprócz mieszkań znajdują się lokale użytkowe.

INTERPRETACJA

Na podstawie art. 14j ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Prezydent Miasta Poznania stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2008 r. (data wpływu 19 grudnia 2008 r.), uzupełnionym w dniu 19 lutego 2009 r., o dokonanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących pobierania opłaty skarbowej za wydawanie zezwoleń na lokalizację zjazdów zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - Dz. U. Nr 225, poz. 1635 ze zmianami w związku z Częścią III ust. 44 pkt 8 i 9 załącznika do wyżej cytowanej ustawy w zakresie:

*

pobierania opłaty skarbowej za wydawanie zezwoleń na lokalizację zjazdów przewidzianych np. do domu jednorodzinnego wprost z drogi publicznej - jest prawidłowe,

*

pobierania opłaty skarbowej za wydawanie zezwoleń na lokalizację zjazdów prowadzących do budynków, w których oprócz mieszkań znajdują się lokale użytkowe (usługowe lub służące prowadzeniu działalności gospodarczej) - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony w dniu 19 lutego 2009 r., o dokonanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczących pobierania opłaty skarbowej za wydawanie zezwoleń na lokalizację zjazdów zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej - Dz. U. Nr 225, poz. 1635 z późn. zm. w związku z Częścią III ust. 44 pkt 8 i 9 załącznika do wyżej cytowanej ustawy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Opierając się na Stanowisku wspólnym Ministerstwa Transportu oraz Ministerstwa Finansów w sprawie stosowania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej w zakresie czynności wykonywanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym oraz drogach publicznych, w którym w części szczegółowej tekst jedn. część IV, Lp. 1, wiersz mówiący o zezwoleniu na lokalizację zjazdu lub przebudowę zjazdu, w kolumnie "Odniesienie do przepisów ustawy o opłacie skarbowej" wskazano Część III ust. 44 pkt 2 załącznika do ustawy o opłacie skarbowej, a w kolumnie "Uwagi merytoryczne" widnieje zapis, jeśli budowa lub przebudowa zjazdu związana jest z budownictwem mieszkaniowym, zezwolenie nie podlega opłacie skarbowej na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej", według którego "nie podlega opłacie skarbowej: dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenie w sprawach budownictwa mieszkaniowego", nie pobierał opłaty skarbowej za wydawanie zezwoleń na lokalizację zjazdów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jak należy rozumieć zapis mówiący o sprawach budownictwa mieszkaniowego i kiedy należy stosować zwolnienie?

Zdaniem Wnioskodawcy stosowanie przepisu art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej, czyli przewidzianego tam zwolnienia z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej w sprawach budownictwa mieszkaniowego, w przypadkach wydawania przez zarządcę drogi zezwolenia na lokalizację (budowę lub przebudowę) zjazdu, powinno mieć jak najszerszy charakter, co oznacza, że zwolnienie to powinno mieć zastosowanie w każdym przypadku, gdy mamy do czynienia z budownictwem mieszkaniowymi.

Według Wnioskodawcy nie można zawężać przedmiotowego zwolnienia tylko do sytuacji, gdy zjazd przewidziany jest np. do domu jednorodzinnego wprost z drogi publicznej, bądź gdy zjazd taki prowadzi tylko do budynku mieszkalnego, w którym nie znajdują się żadne lokale użytkowe. Zwolnienie powinno mieć także zastosowanie w przypadku gdy zjazd prowadzi do całego osiedla mieszkaniowego oraz gdy prowadzi do budynków, w których oprócz mieszkań znajdują się lokale użytkowe (usługowe lub służące prowadzeniu działalności gospodarczej).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe w części dot. pobierania opłaty skarbowej za wydawanie zezwoleń na lokalizacje zjazdów przewidzianycn np. do domu jednorodzinnego wprost z drogi publicznej.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o opłacie skarbowej nie podlega opłacie skarbowej dokonanie czynności urzędowej, wydanie zaświadczenia oraz zezwolenie w sprawach budownictwa mieszkaniowego.

Jak wynika ze Stanowiska wspólnego Ministerstwa Budownictwa Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego oraz Ministerstwa Finansów dotyczące stosowania przepisów ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225, poz. 1635) i rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2006 r. w sprawie dokumentowania zapłaty opłaty skarbowej oraz trybu jej zwrotu (Dz. U. Nr 246, poz. 1804) przy załatwianiu indywidualnych spraw z zakresu Prawa budowlanego oraz; przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, przez pojęcie "budownictwo mieszkaniowe" należy rozumieć wznoszenie, odbudowę, rozbudowę, nadbudowę oraz przebudowę, a także prace polegające na montażu lub remoncie budynków mieszkalnych wraz z instalacjami i urządzeniami budowlanymi zapewniającymi właściwe funkcjonowanie budynku mieszkalnego. Urządzenia budowlane to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

W powyższym wskazano także, że jeśli budynek wielo lub jednorodzinny będzie służył wyłącznie celom mieszkaniowymi wówczas wyłączeniu z obowiązku zapłaty opłaty skarbowej podlega dokonanie wszelkich czynności urzędowych, wydanie zaświadczeń oraz zezwoleń (pozwoleń) w postępowaniu związanym z budowy tego budynku, W tym zagospodarowania terenu budowy wraz z wykonaniem przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby budownictwa mieszkaniowego, zjazdu z drogi, a także budowy garażu (zarówno umiejscowionego w bryle budynku, jak i wolnostojącego).

Natomiast jeśli zamierzenie budowlane obejmuje także inne niż mieszkaniowe obiekty (cele) budowlane, nie będzie miało zastosowania wyłączenie obowiązku zapłaty opłaty skarbowej.

Reasumując, ponieważ wyjaśnienie na postawione pytanie zawarte jest w wyżej cytowanym stanowisku, tekst jedn. jeżeli budynek wielo lub jednorodzinny będzie służył wyłącznie celom mieszkaniowym, wówczas wyłączeniu obowiązku zapłaty opłaty skarbowej podlega dokonanie wszelkich czynności urzędowych, wydanie zaświadczeń oraz zezwoleń (pozwoleń) w postępowaniach związanych z budową tego budynku, w tym także zjazdu z drogi, powyższe stanowisko należy przyjąć za właściwe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu ul. Ratajczaka 10/12 61-815 Poznań, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargi wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Poznania Wydział Finansowy Oddział Pozostałych Dochodów Podatkowych i Niepodatkowych ul. Libelta 16/20, 61-706 Poznań.

Opublikowano: bip.city.poznan.pl