FN/p.IX.3110-145.03 - Korekta podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli, których wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 listopada 2003 r. Urząd Miasta w Oświęcimiu FN/p.IX.3110-145.03 Korekta podstawy opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli, których wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji ulega zwiększeniu lub zmniejszeniu.

Szanowni Państwo,

odpowiadając na Państwa pismo z dnia 27 października 2003 roku znak: FP/2663/2003 zawierające zapytanie czy Wasza "Firma powinna skorygować podstawę opodatkowania podatkiem od nieruchomości dla budowli, których wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji uległa zwiększeniu lub zmniejszeniu w wyniku ich dofinansowania, w ciągu roku czy dopiero od 1 stycznia roku następnego", działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) tutejszy organ podatkowy uprzejmie wyjaśnia:

zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 roku o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r., Nr 9, poz. 84 - j. t. ze zm.) dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych i które nie są przedmiotem umowy leasingu, podstawę opodatkowania stanowi wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym roku, niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne. Wartość początkowa budowli może ulec zmianie w trakcie okresu amortyzacji, jednak na potrzeby wymiaru podatku od nieruchomości ustala się wartość budowli na, dzień 1 stycznia danego roku podatkowego. Zatem w przypadku powiększenia lub pomniejszenia wartości budowli w trakcie roku podatkowego nie ma potrzeby składania korekty deklaracji. Zgodnie bowiem z treścią art. 6 ust. 9 pkt 2 w zw. z art. 6 ust. 3 podatnik obowiązany jest skorygować deklaracje w sprawie podatku od nieruchomości w razie zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku. Natomiast na wysokość opodatkowania budowli wpływa wyłącznie wartość początkowa brutto ustalona na dzień 1 stycznia roku podatkowego. Dokonanie więc po tym dniu czynności skutkujących zmianą wartości środka trwałego np. ulepszenie budowli w wyniku jej rekonstrukcji czy adaptacji, będzie stanowiło podstawę wymiaru podatku od nieruchomości od 1 stycznia następnego roku podatkowego. Dopiero likwidacja budowli wpływa na wysokość opodatkowania w danym roku podatkowym i podatnik obowiązany jest w terminie 14 dni zgłosić zaistnienie takiego zdarzenia właściwemu organowi podatkowemu.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl