Fn.P.3110-7/07/IP - Czy wszystkie grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, uważa się za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 sierpnia 2007 r. Urząd Miasta i Gminy w Pleszewie Fn.P.3110-7/07/IP Czy wszystkie grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, uważa się za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej?

POSTANOWIENIE

w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8 poz. 60 z późn. zm.),

postanawia

-

uznać za nieprawidłowe stanowisko wskazane we wniosku złożonym przez Syndyka masy upadłości Przedsiębiorstwa w dniu 26 czerwca 2007 r. L. dz. Nr,../2007 o interpretację przepisów prawa podatkowego, dotyczące art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości, zgodnie z którym wg wnioskodawcy powinny zostać zastosowane stawki od budynków lub ich części pozostałych (art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e cytowanej ustawy),

-

stwierdzić, iż podatek od nieruchomości został naliczony prawidłowo, wg stawek na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b, tzn. od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Uzasadnienie

Syndyk masy upadłości, działając w imieniu Przedsiębiorstwa w upadłości, złożył w dniu 26 czerwca 2007 r. wniosek Nr L.dz. Nr,../2007 o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Wskazał w nim, że nieruchomości położone w Pleszewie przy ul.,.. powinny być opodatkowane wg stawek pozostałych, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ponieważ w wymienionej nieruchomości nie jest obecnie prowadzona działalność gospodarcza.

Zakres podmiotowy podatku od nieruchomości określony został w art. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W myśl tego przepisu podatnikami podatku od nieruchomości są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, będące właścicielami nieruchomości lub obiektów budowlanych, posiadaczami samoistnymi nieruchomości lub obiektów budowlanych oraz użytkownikami wieczystymi gruntów. Podatnikami podatku od nieruchomości są również posiadacze nieruchomości lub ich części albo obiektów budowlanych lub ich części stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem, Agencją Nieruchomości Rolnych lub z innego tytułu prawnego.

Zgodnie z powyższym podatnikiem podatku od nieruchomości jest prowadzący Przedsiębiorstwo, które obecnie jest w upadłości i wszelkie czynności są regulowane przez syndyka. W przypadku ogłoszenia upadłości i ustanowienia syndyka podatnikiem podatku od nieruchomości pozostaje upadły przedsiębiorca. To on jest w dalszym ciągu właścicielem nieruchomości i w związku z tym na nim ciąży obowiązek podatkowy. Syndyk jedynie reprezentuje podatnika.

Zgodnie z decyzją ustalającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości na 2007 rok Nr Fn.PW..../7 z dnia 7 lutego 2007 r. opodatkowane zostały m.in. budynki związane z działalnością gospodarczą o pow.,.. m2, budowle związane z działalnością gospodarczą o wartości,.. zł, grunty związane z działalnością gospodarczą o pow.,.. m2. Wymienione nieruchomości zostały opodatkowane wg stawek określonych na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a, pkt 2 lit. b, pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, czyli jako grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą co do zasady podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawki określonej dla gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wyjątkiem są budynki mieszkalne oraz grunty związane z tymi budynkami, a także grunty pod jeziorami, zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, które zostały wyłączone z kategorii przedmiotów opodatkowania związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i dla których przewidziane zostały odrębne stawki. Ponadto, jeżeli grunty i budynki (niemieszkalne) związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (tj. będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą) nie są i nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych, również nie będą podlegały opodatkowaniu według stawek przewidzianych "dla przedsiębiorców", tylko dla gruntów i budynków pozostałych. Budowle w takim wypadku nie będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości.

Powyższe wynika z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844), zgodnie z którym za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b u.p.o.l., chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Zatem, o uznaniu przedmiotów opodatkowania za związane z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje sam fakt posiadania przez przedsiębiorcę, z wyjątkami przedstawionymi powyżej. Tak więc różnego rodzaju obiekty niewykorzystywane w danym momencie przez przedsiębiorcę lub wykorzystywane na inną działalność niż gospodarcza (za wyjątkiem budynków mieszkalnych) należy uznać za związane z działalnością gospodarczą. W definicji nie ma warunku wykorzystywania tego rodzaju nieruchomości na cele związane z działalnością gospodarczą wystarczy sam fakt ich posiadania przez przedsiębiorcę (Wyrok WSA III SA/Wa 1411/05 z dnia 29 września 2005 r. oraz WSA I SA/Bk 95/06 z dnia 30 maja 2006 r.).

Na niniejsze postanowienie przysługuje stronie zażalenie w terminie 7 dni od dnia jego otrzymania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu, za pośrednictwem Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl