Fn. IV. 0717-1-2/2007 - Nie każde udzielenie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 sierpnia 2007 r. Urząd Miejski w Białymstoku Fn. IV. 0717-1-2/2007 Nie każde udzielenie pełnomocnictwa podlega opłacie skarbowej.

Prezydent Miasta Białegostoku działając na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.), w związku z wnioskiem Pana Rafała M., zam. w B. przy ul. S. - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w trybie art. 14a powoływanej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa

postanawia

*

stwierdzić, iż stanowisko własne strony w zakresie możliwości wystawienia pełnomocnictwa przez klientów zamawiających towary drogą elektroniczną oraz, iż udzielenie pełnomocnictwa do wysłania w imieniu i na rzecz klienta zamówionego towaru nie podlega obowiązkowi uiszczenia opłaty skarbowej jest prawidłowe.

Uzasadnienie

STAN FAKTYCZNY:

Wnioskiem z dnia 14 maja 2007 r. Pan Rafał M. zwrócił się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku o wydanie pisemnej interpretacji co zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku pismem z dnia 13 czerwca 2007 r. znak: II U Spm IV/436-84d/10/07/MT przekazał Prezydentowi Miasta Białegostoku (według właściwości) kserokopię podania Pana Rafała M. w celu rozpatrzenia w części dotyczącej opłaty skarbowej. Z wniosku wynika następujący stan faktyczny. Pan Rafał M. prowadzi działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż akcesoriów komputerowych, fotograficznych i GSM za pośrednictwem Internetu poprzez założoną stronę internetową, jak też za pośrednictwem wyspecjalizowanych w aukcjach portali internetowych np. www.allegro.pl. Po dokonaniu zamówienia, bądź wygraniu aukcji internetowej klient wpłaca przelewem lub za pobraniem należną za towar kwotę. Następnie Pan Rafał M. wysyła klientowi za pośrednictwem poczty polskiej zamówiony towar. Za każdym razem do faktury za towar jako odrębną pozycję podaje koszty przesyłki podwyższone o 22% podatek VAT za świadczone usługi pocztowe, który odprowadza do Urzędu Skarbowego. Jednakże wnioskodawca zamierza zmienić formę rozliczania się z kosztów przesyłek pocztowych i formę ich prowadzenia. Po zawiązaniu z klientem umowy i po udzieleniu przez klienta pełnomocnictwa koszt wysłania towaru za pośrednictwem poczty polskiej ponosić będzie Pan Rafał M. (sprzedający), a następnie klient (kupujący) będzie zwracał koszt przesyłki. Zwrot stanowić będzie równowartość kosztów wysyłki pocztowej, zaś nadanie przesyłki - na mocy udzielonego pełnomocnictwa - będzie dokonane przez Pana Rafała M. w imieniu i na rzecz klienta (kupującego).

STANOWISKO PODMIOTU UPRAWNIONEGO DO ZŁOŻENIA WNIOSKU:

Zdaniem strony w przedmiotowej sprawie klient (kupujący) może udzielić pełnomocnictwa sprzedającemu tekst jedn.: Panu Rafałowi M. na wysyłanie na jego rzecz i w jego imieniu towaru za pośrednictwem poczty polskiej. W takim wypadku Pan Rafał M. byłby zwolniony z odprowadzania podatku VAT, bowiem nie doszłoby do świadczenia usług pocztowych, lecz byłoby to jedynie działanie na rzecz klienta wynikające z jego - jako mocodawcy - polecenia. Ponadto pełnomocnictwo takie jest zwolnione z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej bowiem opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu pełnomocnictwa (odpisu, wypisu, kopii) w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Pełnomocnictwo takie zdaniem strony może być zarówno ogólne jak również szczególne tekst jedn.: na poszczególne transakcje.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO Z PRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 225. poz 1635 z późn. zm.) opłacie skarbowej podlega złożenie dokumentu stwierdzającego udzielenie pełnomocnictwa lub prokury albo jego odpisu, wypisu lub kopii- w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. A zatem w obecnym stanie prawnym nie wszystkie pełnomocnictwa (odpisy, wypisy, kopie) podlegają opłacie skarbowej, a jedynie takie, które stanowią dokument składany w organie administracji publicznej, sądzie lub podmiocie wykonującym zadania z zakresu administracji publicznej, o którym mowa w art. 1 ust. 2 powoływanej ustawy o opłacie skarbowej w sprawie z zakresu administracji publicznej lub w postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 245 Kodeksu postępowania cywilnego pod pojęciem dokumentu pełnomocnictwa należy rozumieć materialnie istniejący wytwór zawierający oświadczenie mocodawcy o odpowiedniej treści, opatrzony jego podpisem własnoręcznym lub elektronicznym. Do czasu złożenia takiego dokumentu w organie administracji publicznej, sądzie lub innym podmiocie, o którym mowa powyżej, nie powstaje obowiązek zapłaty opłaty skarbowej. W przedstawionej przez podatnika sytuacji, obowiązek zapłaty nie powstanie w momencie udzielenia pełnomocnictwa, a dopiero najprawdopodobniej w chwili wykazywania przez Pana Rafała M. przed organami skarbowymi, że ze względu na istnienie pełnomocnictw jest zwolniony z obowiązku w zakresie podatku VAT - o ile organy skarbowe będą domagały się złożenia tych pełnomocnictw lub ich odpisów wypisów kopii w toku prowadzonego przez nie postępowania.

Wyjaśniam, iż udzielenie interpretacji co do formy i rodzaju pełnomocnictwa nie leży w zakresie uprawnień Prezydenta Miasta Białegostoku jako organu podatkowego.

Informuję, że niniejsza interpretacja udzielana jest w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązującego na dzień złożenia zapytania w organie podatkowym i dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku z dnia 15 czerwca 2007 r.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art. 14b § 5 powoływanej ustawy Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl