Fn.II.3110/ /2008 - Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości ośrodka ruchu drogowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 lutego 2008 r. Urząd Miasta w Chełmie Fn.II.3110/ /2008 Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości ośrodka ruchu drogowego.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie: art. 14a, art. 14b, art. 14j, art. 216 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.)

postanawiam:

uznać, że: budynki, budowle i grunty położone w ... przy ulicach: ... i ... będące w posiadaniu ... w ... podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, ze stawką tego podatku grunty, budynki i budowle zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a), pkt 2 lit. b), pkt 3.

UZASADNIENIE

... w ... zwrócił się we wniosku z dnia 3 grudnia 2007 r. (data wpływu do ... 14 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

Zdaniem podatnika za nieruchomości położone w ... przy ul.: ... i winne być stosowane stawki podatku od nieruchomości jak dla gruntów i budynków pozostałych. Natomiast budowle - jako nie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej nie powinny podlegać opodatkowaniu.

W złożonym wniosku strona podniosła, iż ... działa na podstawie ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 z późn. zm.), oraz statutu nadanego przez Zarząd Województwa. Został utworzony w celu organizowania egzaminów państwowych na prawo jazdy oraz kursów dokształcających dla kierowców, a działalność statutowa Ośrodka jest działalnością oświatową.

Po rozpatrzeniu wniosku Prezydent Miasta Chełm przedstawia co następuje:

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają: grunty, budynki lub ich części, budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

W obecnie obowiązującym stanie prawnym, zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za grunty, budynki i budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności ze względów technicznych.

Oznacza to, że wystarczy sam fakt posiadania danego przedmiotu opodatkowania przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, by można było uznać ten przedmiot za związany z działalnością gospodarczą i opodatkować stawkami przewidzianymi w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. a), pkt 2 lit. b) oraz pkt 3.

Pojęcie przedsiębiorcy oraz działalności gospodarczej zostały zdefiniowane w ustawie z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095, Nr 180, poz. 1280). Przedsiębiorcą zgodnie z art. 4 ustawy jest osoba fizyczna, prawna oraz nie mająca osobowości prawnej spółka prawa handlowego, która zawodowo we własnym imieniu, podejmuje i wykonuje działalność gospodarczą.

Natomiast działalnością gospodarczą zgodnie z art. 2 ustawy jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.

Z powyższego wynika, iż ... nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy - o swobodzie działalności gospodarczej. Nie jest to jednak tożsame ze stwierdzeniem, że nie prowadzi on działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 6 ustawy - o swobodzie działalności gospodarczej, podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Tym samym działalność gospodarcza może być również podejmowana i wykonywana przez podmioty nie będące przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy.

Wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego są powoływane przez zarząd województwa jako specjalistyczne jednostki do organizowania egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierujących pojazdami.

Zgodnie z art. 117 ustawy - Prawo o ruchu drogowym ... poza podstawową działalnością może wykonywać uboczną działalność związaną z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz inną działalność gospodarczą z tym, że uzyskane w ten sposób środki muszą być przeznaczone na działalność związaną z egzaminowaniem lub bezpieczeństwem ruchu drogowego. Ośrodek prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na zasadach określonych w ustawie.

Przychodami Ośrodka są wpływy z tytułu opłat za przeprowadzone egzaminy i inne zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego ale i także wpływy z działalności gospodarczej. Zatem prowadzona jest odrębna ewidencja przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem szkolenia lub egzaminowania jako działalności oświatowej i odrębna dla każdej innej działalności. Działalność oświatowa nie obejmująca prowadzenia szkoły lub placówki, może być także podejmowana na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej.

Jak wynika z zapisów statutu, podatnik jest podmiotem prowadzącym działalność w różnym zakresie, a za organizowanie szkoleń, kursów i egzaminów kwalifikacyjnych pobiera opłaty.

... w ... działalność gospodarczą prowadzi, (czego nie kwestionuje) dlatego też grunty, budynki i budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, należy dla potrzeb opodatkowania podatkiem od nieruchomości traktować jako związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

POUCZENIA

Niniejsza interpretacja przepisów prawa podatkowego nie jest wiążąca dla podatnika. Jeżeli podatnik zastosował się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji ustalającej jego zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia danego postanowienia, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej, właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Niniejsze postanowienie, po uprawomocnieniu się i usunięciu danych identyfikujących podatnika, zostanie przesłane do Dyrektora Izby Skarbowej w Zamościu, celem jego zamieszczenia na stronie internetowej Izby Skarbowej.

Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Chełmie za pośrednictwem tutejszego organu w terminie 7 dni od daty otrzymania.

Opublikowano: http://chelm.bip-gov.info.pl/bip/glowna