Fn.I.0550/3/10 - Zwolnienie podmiotowe w podatku od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2010 r. Urząd Miasta w Łodzi Fn.I.0550/3/10 Zwolnienie podmiotowe w podatku od nieruchomości.

Prezydent Miasta Łodzi działając na podstawie przepisów art. 14j § 1, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej kwestii, czy podatnicy podatku od nieruchomości są zwolnieni z opłaty targowej na zasadzie art. 16 ustawy o podatkach lokalnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2010 r. do Delegatury Urzędu Miasta Łodzi wpłynął wniosek przekazany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczący zwolnienia od opłaty targowej osób, które są podatnikami podatku od nieruchomości.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest dobrowolnym stowarzyszeniem działającym w oparciu o statut. Stowarzyszenie włada nieruchomością, na której działa targowisko, na podstawie umowy dzierżawy z Gminą, której własnością jest grunt na którym znajduje się targowisko. Stowarzyszenie stosuje praktykę, w której poddzierżawiający zawiera z najemcami umowy najmu stanowiska handlowego, w której zobowiązuje najemców do opłacania podatku od nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy podatnicy podatku od nieruchomości są zwolnieni z opłaty targowej na zasadzie art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych?

Zdaniem wnioskodawcy podatnikami podatku od nieruchomości są wszyscy kupcy poddzierżawiający grunt i stanowiska handlowe od Stowarzyszenia i to oni są zwolnieni z obowiązku płacenia opłaty targowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego takie stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 16 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), zwalnia się od opłaty targowej osoby i jednostki wymienione w art. 15 ust. 1, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowisku.

W myśl tego przepisu od opłaty targowej zwolnione są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które są podatnikami podatku od nieruchomości w związku z przedmiotami opodatkowania położonymi na targowiskach. Zwolnienie to ma charakter podmiotowy, albowiem związane jest z osobami, które od przedmiotów opodatkowania położonych na targowisku opłacają podatek od nieruchomości. Jeżeli więc osoby (podmioty) dokonujące sprzedaży na targowisku są jednocześnie podatnikami podatku od nieruchomości, nie pobiera się od nich opłaty targowej od dokonywanej tam sprzedaży.

Zasady opodatkowania podatkiem od nieruchomości określają przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.). Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 4 tej ustawy obowiązek podatkowy ciąży m.in. na osobach fizycznych, osobach prawnych" które są posiadaczami nieruchomości albo obiektów budowlanych stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie wynika z umowy zawartej z właścicielem lub innego tytułu prawnego. W myśl art. 336 k.c. posiadaczem rzeczy jest m.in. ten, kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca (posiadacz zależny). Posiadanie to powstaje na ogół w wyniku wydania rzeczy na podstawie umowy o czasowe z niej korzystanie.

W przypadku, gdy w wyniku umowy cywilnoprawnej zawartej z właścicielem nieruchomości, przekazano w posiadanie zależne nieruchomość stanowiącą własność jednostki samorządu terytorialnego, to obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości ciąży na posiadaczu zależnym. Posiadacz zależny nie traci posiadania w wyniku oddania rzeczy innej osobie w dalsze posiadanie. Postanowienia zawarte w umowach cywilnoprawnych zobowiązujące poddzierżawców do opłacania podatku od nieruchomości, nie wywołują skutków prawnych i nie mają żadnego znaczenia w wykonywaniu obowiązku podatkowego.

Oznacza to, że podatnikiem podatku od nieruchomości w omawianym przypadku jest Stowarzyszenie jako posiadacz zależny nieruchomości gminy i nie ma tu znaczenia, że Stowarzyszenie poddzierżawiło nieruchomość innej osobie (kupcom). Natomiast kupcy poddzierżawiający od Stowarzyszenia grunt oraz stanowiska handlowe nie są podatnikami podatku od nieruchomości, a zatem nie mogą być zwolnieni od opłaty targowej na podstawie art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.

Na niniejszą interpretację stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ww. ustawy) w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Łodzi, Wydział Finansowy, ul. Sienkiewicza 5, 90-113 Łódź.

Opublikowano: bip.uml.lodz.pl