Fn.I.0550/2/10 - Świadczenie usług a opłata targowa.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 kwietnia 2010 r. Urząd Miasta w Łodzi Fn.I.0550/2/10 Świadczenie usług a opłata targowa.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Prezydent Miasta Łodzi działając na podstawie przepisów art. 14j § 1, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2010 r. (data wpływu 22 marca 2010 r.) o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej dotyczącej kwestii, czy kupcy wykonujący usługi na targowisku podlegają opłacie targowej - jest prawidłowe,

UZASADNIENIE

W dniu 22 marca 2010 r. do Delegatury Urzędu Miasta Łodzi wpłynął wniosek przekazany przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczący opłaty targowej.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest dobrowolnym stowarzyszeniem działającym w oparciu o statut. Stowarzyszenie włada nieruchomością, na której działa targowisko, na podstawie umowy dzierżawy z Gminą, której własnością jest grunt na którym znajduje się targowisko. Stowarzyszenie stosuje praktykę, w której poddzierżawiający zawiera z najemcami umowy najmu stanowiska handlowego, w których zobowiązuje najemców do opłacania podatku od nieruchomości. Kupcy prowadzą na targowisku działalność, której przedmiotem jest sprzedaż towarów lub świadczenie usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy kupcy wykonujący usługi na targowisku podlegają opłacie targowej? Zdaniem wnioskodawcy kupcy prowadzący działalność na targowisku, których przedmiotem jest świadczenie usług nie podlegają opłacie targowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego takie stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.), opłatę targowa pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Z uwagi na to, iż art. 15 ust. 1 mówi wyraźnie o "dokonywaniu sprzedaży", przyjąć należy, że opłaty targowej nie można pobierać od każdej działalności gospodarczej prowadzonej na targowisku. Jedynie zawieranie umów sprzedaży w rozumieniu art. 535 k.c. i czynności zmierzające do jej zawarcia nakładają na podmioty wykonujące te czynności obowiązek uiszczenia opłaty. Tym samym - nie podlegają opłacie targowej podmioty, które na targowisku nie dokonują sprzedaży, lecz świadczą wyłącznie usługi. Z powyższego wynika, że kupcy prowadzący działalność na targowisku, której przedmiotem jest świadczenie usług nie podlegają opłacie targowej. Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.

Na niniejszą interpretację stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ww. ustawy) w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Łodzi, Wydział Finansowy, ul. Sienkiewicza 5, 90-113 Łódź.

Opublikowano: bip.uml.lodz.pl