Fn.I.0550/10/10 - Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości linii telekomunikacyjnej umieszczonej w kanalizacji kablowej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 października 2010 r. Urząd Miasta w Łodzi Fn.I.0550/10/10 Opodatkowanie podatkiem od nieruchomości linii telekomunikacyjnej umieszczonej w kanalizacji kablowej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Prezydent Miasta Łodzi działając na podstawie przepisów art. 14j § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) stwierdza, że stanowisko podatnika przedstawione we wniosku z dnia 19 sierpnia 2010 r. o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie podatku od nieruchomości w sprawie udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy w stanie prawnym obowiązującym od dnia 17 lipca 2010 r. linie telekomunikacyjne umieszczone w kanalizacji kablowej stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 sierpnia 2010 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej kwestii, czy w stanie prawnym obowiązującym od dnia 17 lipca 2010 r. linie telekomunikacyjne umieszczone w kanalizacji kablowej stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Podatnik jest operatorem telekomunikacyjnym. W prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje on w szczególności linie telekomunikacyjne - zarówno umieszczone w kanalizacji kablowej, bezpośrednio w gruncie, jak i na słupach należących do innych podmiotów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w stanie prawnym obowiązującym od dnia 17 lipca 2010 r. linie telekomunikacyjne umieszczone w kanalizacji kablowej stanowią przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

Stanowisko podatnika

Ustawa z dnia 7 maja 2010 r. rozszerzając listę przykładowych budowli wskazaną w art. 3 pkt 3 ustawy - Prawo budowlane o obiekt liniowy, równocześnie wprowadza w art. 3 pkt. 3a definicję tego pojęcia. Jako obiekt liniowy należy zgodnie z tym przepisem rozumieć obiekt budowlany, którego charakterystycznym parametrem jest długość, w szczególności drogę wraz ze zjazdami, linię kolejową, wodociąg, kanał, gazociąg, ciepłociąg, linię i trakcję elektroenergetyczną, linię kablową nadziemną i umieszczoną bezpośrednio w ziemi, podziemną, wał przeciwpowodziowy oraz kanalizację kablową, z zastrzeżeniem, że kable zainstalowane w kanalizacji nie stanowią obiektu budowlanego lub jego części ani urządzenia budowlanego.

Jednoznaczne wskazanie w ustawie prawo budowlane, iż linia umieszczona w kanalizacji nie stanowi obiektu budowlanego lub jego części, ani też urządzenia budowlanego, przesądza zdaniem podatnika o tym, że linia ta nie spełnia definicji budowli w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Tym samym nie stanowi ona przedmiotu opodatkowania podatkiem od nieruchomości, a jej wartość, zgodnie z art. 6 ust. 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, nie jest uwzględniona w podstawie jego wymiaru począwszy od dnia 1 sierpnia 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Ustawa z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613), na własne potrzeby definiuje przedmiot opodatkowania, a prawo budowlane stosowane jest w tym zakresie jedynie pomocniczo. Co za tym idzie, stosowanie prawa budowlanego dla potrzeb opodatkowania podatkiem od nieruchomości jest możliwe jedynie w zakresie wymienionym wprost w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych.

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, budowla to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Artykuł 1a ust. 1 pkt 2 definiując budowlę, odsyła do prawa budowlanego w zakresie dwóch pojęć: obiektu budowlanego oraz urządzenia budowlanego. Podkreślić należy, iż definicja obiektu budowlanego nie uległa zmianie (art. 3 ustawy - Prawo budowlane). Obiektem budowlanym jest w rozumieniu art. 3 prawa budowlanego budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. W pojęciu tym mieści się również sieć uzbrojenia terenu, na którą składa się nie tylko kanalizacja, ale również umieszczone w niej kable. W istocie można twierdzić, że sieć telekomunikacyjna, na którą składa się kanalizacja kablowa oraz umieszczony w niej kabel stanowi całość techniczno-użytkową, a zatem jest budowlą w rozumieniu prawa budowlanego i jako budowla podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, mimo iż nie jest ona obiektem liniowym w rozumieniu art. 3 pkt 3a tej ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzeń w przedstawionym stanie faktycznym.

Na niniejszą interpretację stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 ww. ustawy) w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Urząd Miasta Łodzi, Wydział Finansowy, ul. Sienkiewicza 5, 90-113 Łódź.

Opublikowano: bip.uml.lodz.pl