FN/AP/3110/6/2007 - Czy prawidłowym jest każdy formularz deklaracji na podatek od nieruchomości pozwalający na właściwy wymiar i pobór podatku od nieruchomości?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 lipca 2007 r. Urząd Miejski w Bielsku-Białej FN/AP/3110/6/2007 Czy prawidłowym jest każdy formularz deklaracji na podatek od nieruchomości pozwalający na właściwy wymiar i pobór podatku od nieruchomości?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późno zm. w brzmieniu obowiązującym do 30 czerwca 2007 r.),w związku z art. 6 ust 13 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. z 2006 r. Dz. U. Nr 121 poz. 844 z późn. zm.)

postanawiam

uznać, że stanowisko Spółki zawarte we wniosku Nr CERP-3222-8-156/07 z dnia 21 czerwca 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ad.1) Zgodnie z treścią art. 6 ust. 13 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. z 2006 r. - z U. Nr 121 poz. 844 z późn. zm.) wzory formularzy deklaracji na podatek od nieruchomości na dany rok podatkowy określa, w drodze uchwały rada gminy. Uchwała ta jest aktem prawa miejscowego, który obowiązuje na terenie danej gminy. Nie można zgodzić się więc ze stanowiskiem wnioskodawcy, że "każdy formularz deklaracji na podatek od nieruchomości pozwalający na prawidłowy wymiar i pobór podatku od nieruchomości, zawierający jednocześnie zakres danych określonych przez radę gminy na dany rok jest formularzem, o którym mowa w art. 6 ust. 9 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych", ponieważ jedynie rada gminy jest organem kompetentnym do stanowienia aktów prawa miejscowego, w których ustala obowiązujący wzór informacji i deklaracji na podatek od nieruchomości. Potwierdzenie powyższego stanowi zapis ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142 poz. 1591 z późn. zm.), gdzie w art. 41 ust. 1 stwierdza się, że akty prawa miejscowego ustanawia rada gminy w formie uchwały.

Ad.2) Biorąc pod uwagę, iż jedynym kompetentnym organem do ustalenia wzoru tejże deklaracji jest rada gminy, jako organ stanowiący jednostki oraz fakt, iż jedynie uchwała może być aktem, w którym rada ustali obowiązujący wzór informacji i deklaracji na podatek od nieruchomości - proponowana przez wnioskodawcę unifikacja deklaracji nie jest możliwa. Unifikacja ta nie jest możliwa nawet w sytuacji, gdyby formularz sporządzony przez wnioskodawcę zawierał szerszy zakres danych niż formularz określony przez radę gminy w uchwale, ponieważ spowodowałaby to zmianę określonego przez radę formularza.

Ad.3) Zgodnie z art. 274 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. z 2005 r. Dz. U. Nr 8 poz. 60 z późno zm.) w razie stwierdzenia, że deklaracja zawiera błędy rachunkowe lub inne oczywiste omyłki bądź że wypełniono ją niezgodnie z ustalonymi wymaganiami, organ podatkowy w zależności od charakteru i zakresu uchybień zwraca się do składającego deklarację o jej skorygowanie oraz złożenie niezbędnych wyjaśnień, wskazując przyczyny, z powodu których informacje zawarte w deklaracji podaje się w wątpliwość". Na podstawie tegoż artykułu organ podatkowy może, w sytuacji złożenia przez podatnika deklaracji na podatek od nieruchomości na innym formularzu niż ustalony przez radę gminy, wezwać go do skorygowania w/w deklaracji.

Na niniejsze postanowienie stronie służy prawo wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku - Białej ul. 3 Maja 1 za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl