Fn.3110-1/07 - Stawka podatku od nieruchomości od budynków wykorzystywanych na potrzeby zakwaterowania osadzonych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2007 r. Urząd Miejski w Jezioranach Fn.3110-1/07 Stawka podatku od nieruchomości od budynków wykorzystywanych na potrzeby zakwaterowania osadzonych.

Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4, art. 14b § 1, § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) postanawia udzielić na wniosek podatnika interpretacji art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) uznając, że budynki lub ich części znajdujące się na terenie Oddziału Zewnętrznego Zakładu Karnego w .......... wykorzystywane na potrzeby zakwaterowania osadzonych powinny być opodatkowane stawką zawartą wart. 5 ust. 1 pkt 2 lit. e tj. budynków pozostałych.

W dniu 10 stycznia 2007 r. Zakład Karny w .......... złożył zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zastosowania prawa w jego indywidualnej sprawie, co do rodzaju stawki opodatkowania podatkiem od nieruchomości odnoszącej się do budynków lub ich części znajdujących się na terenie Oddziału Zewnętrznego w .......... Zakładu Karnego w .......... wykorzystywanych na potrzeby zakwaterowania osadzonych.

We wniosku wskazał, że budynki lub ich części znajdujące się na terenie Oddziału Zewnętrznego w Zakładu Karnego w,.. wykorzystywane na potrzeby zakwaterowania osadzonych powinny być opodatkowane według stawek przewidzianych dla budynków mieszkalnych. Organ podatkowy uznał własne stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 1 cytowanej ustawy budynkiem jest obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, jak również ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, z poz. 1118 z późn. zm.) nie zawierają definicji "budynku mieszkalnego". Należy jednak zauważyć, że stosownie do art. 21 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2005 r. Nr 240, poz. 2027 z późn. zm.) podstawę wymiaru podatków i świadczeń stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. W związku z tym, opodatkowanie budynku lub jego części stawką podatku przewidzianą dla budynków mieszkalnych jest możliwe, jeżeli w ewidencji gruntów i budynków budynek oznaczony został jako mieszkalny.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KST) (Dz. U. Nr 112, poz. 1317 z późn. zm.) w III części załącznika w szczegółowym a podziale środków trwałych w grupie 1 wymienia m.in. budynki i lokale. Budynki podzielone sana - dwie podgrupy: budynki mieszkalne i niemieszkalne. Budynki mieszkalne, zgodnie z definicją zawartą w tym akcie prawnym, są to budynki, których co najmniej połowa całkowitej powierzchni użytkowej jest wykorzystywana do celów mieszkalnych. Odrębną zaś grupę od "budynków mieszkalnych" stanowią budynki zamieszkania zbiorowego.

Zgodnie z § 3 pkt 5 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, a jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.) - budynki m.in. zakładów karnych zaliczane są zgodnie z powołanym przepisem do kategorii" budynków zamieszkania zbiorowego", które nie są "budynkiem mieszkalnym" w rozumieniu tego aktu. Definicję budynku mieszkalnego zawiera § 3 pkt 4 cyt. Rozporządzenia zgodnie, z którym przez budynek mieszkalny należy rozumieć budynek mieszkalny wielorodzinny lub jednorodzinny.

O ile budynki nie są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, to podlegają opodatkowaniu według stawek przewidzianych dla budynków pozostałych.

W konkluzji należy stwierdzić, że przy zaliczeniu danego budynku do kategorii budynków, o której mowa w art. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, decydujące znaczenie ma dokumentacja architektoniczno-budowlana a z pisma Zakładu Karnego w .......... wynika, iż dla budynków zakładu karnego nie jest prowadzona ewidencja budynków.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest dla wnioskodawcy wiążąca.

Na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie, które wnosi się za pośrednictwem Burmistrza Jezioran w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Stosownie do postanowień art. 222 Ordynacja podatkowa zażalenie na niniejsze postanowienie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określić istotę i zakres żądania będącego podmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl